Místo azylového domu v Donovalské již funguje mateřská škola

Praha 1. září (ČTK) - Praha 11 dnes otevřela mateřskou školu v Donovalské ulici, kvůli které musel skončit místní azylový dům Společnou cestou. V nové školce jsou tři třídy pro 84 dětí. Azylový dům zatím čeká na slíbené peníze za kompenzaci, za které si chtějí podle ředitelky Mileny Svobodové koupit nemovitost pro setkávání se svými klienty.

Městská část od začátku nového školního roku otevřela nová místa ve školkách pro 391 dětí. Podle mluvčí jedenáctého pražského obvodu Andrey Wolfové i tak musela radnice odmítnout téměř 300 dětí, především z okolních obcí ze Středočeského kraje.

Právě nedostatkem volných míst v mateřských školách vedení radnice odůvodnila loňské vypovězení nájemní smlouvy s azylovým domem z objektu v Donovalské ulici. Proti rozhodnutí Prahy 11 protestovaly stovky lidí na demonstracích a podpisem pod petici. Nelíbilo se jim, že azylový dům bude odtržen od sousedního evangelického kostela, se kterým tvořil jeden celek.

Zrušení azylového domu se nelíbí také senátorům ze zahraničního výboru. Ti vyzvali pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby se zasadil o jeho zachování. Krok radnice podle nich poškozuje pověst Česka v cizině, odkud dárci na projekt poslali 25 milionů korun. Senátor Karel Schwarzenberg (TOP 09) chce dokonce svou stížnost přednést na příštím zasedání zastupitelstva Prahy 11.

S postojem senátorů nesouhlasí radní pro sociální oblast a poslanec Jiří Janeček (ODS). Za peníze zahraničních dárců byl podle něj postaven sousední kostel a na vybudování azylového domu přispěla městská část a magistrát. "Pan Schwarzenberg si z toho dělá volební kampaň. Myslím, že zřízení školky bylo dobré rozhodnutí," řekl.

Lidem z azylového domu nabídly náhradní ubytování jiné městské části, magistrát a azylová zařízení. Sdružení Společnou cestou dostalo od magistrátu příslib šesti bytů, kde by mohl pokračovat ve své činnosti. Zatímco podle Janečka byty magistrát uvolňuje podle žádosti sdružení, jeho ředitelka Svobodová ČTK řekla, že zatím všechny slíbené byty nedostali.

"Fungujeme velmi obtížně, služba je velmi drahá, byty jsou po celé Praze," postěžovala si Svobodová s tím, že mají strach přijímat velké rodiny s těžkou životní situací.

Sdružení si nyní hledá další nebytové prostory, kde by se mohli scházet sociální pracovníci se svými klienty. Využít k tomu chce tři miliony, které mají dostat jako kompenzaci od magistrátu za investice do domu v Donovalské ulici. Peníze zatím od hlavního města podle Svobodové nedostali, radní Janeček byl informací překvapen. "Musím si to ověřit," řekl.

Dům v Donovalské ulici zrenovovalo a provozovalo občanské sdružení Společnou cestou, objekt bývalých jeslí mělo v pronájmu nejprve na deset let, poté na dobu neurčitou. Přestavba domu na mateřskou školu stála Prahu 11 podle Wolfové téměř 18 milionů korun.

Zdroj: Zpravodajství ČTK

Autor: Karel Čapek (pba) (cap)

Datum zveřejnění: 1.9.2009