ROPID spustil Interaktivní plán dopravy

Organizace ROPID spustila na konci června ve spolupráci se společností SmartGIS s.r.o. novou aplikaci, která pomůže cestujícím lépe se zorientovat v Pražské integrované dopravě.

Na webových stránkách www.ropid.cz nebo přímo na stránce http://pid.planydopravy.cz najdou cestující interaktivní plán linek Pražské integrované dopravy. Nyní se spouští první etapa, ve které jsou zakresleny všechny vlakové a autobusové příměstské linky PID včetně přesných poloh všech stanic a zastávek. V druhé etapě se předpokládá zakreslení i veškerých linek PID na území Prahy. Plán linek je umístěn nejen na klasickém mapovém podkladu, ale možné je pod něj zobrazit také ortofotomapu.

Interaktivní plán je jedinečný díky své aktuálnosti a on-line propojení s vyhledávačem spojení, databází jízdních řádů, mapovými podklady a aktuálními informacemi o poloze vozidel. Díky tomu získávají cestující na jednom místě kompletní přehled o dopravním spojení pro cesty do okolí Prahy.

Aktuálnost plánu je zajištěna průběžným zanášením trvalých změn i výluk, horké aktuality v dopravě (například mimořádnosti vlivem počasí nebo dopravní situace na silnicích) se zobrazují přímo na horní liště obrazovky. Interaktivnost a aktuálnost je největším přínosem tohoto produktu - cestující tak mohou mít jistotu, že podávané informace v danou chvíli skutečně platí. V budoucnu předpokládáme možnost přímých vstupů pracovníků dispečinku, takže zde budeme moci uvádět i velice čerstvé informace z provozu.

Tato průlomová novinka v informování cestujících v Praze a okolí přináší následující možnosti:

Plány dopravy fungují úspěšně již v mnoha městech i regionech České republiky. Plán Pražské integrované dopravy je nejnovějším a také dosud nejpropracovanějším produktem. Například prvně cestujícím nabízí aplikaci kompletně přeloženou do anglického jazyka, čímž vychází vstříc studentům a turistům ze zahraničí.

Informace převzata z informačního zpravodaje organizace ROPID č. 2009/11.