„Největší nesrovnalosti se ukázaly v oblasti počtu evidovaných osob, dále pak vlastnictví jiných nemovitostí nájemníkem, pronajímání nájemních bytů nebo neplatné smlouvy. V současné době tato porušení bytový odbor prověřuje a začíná připravovat také výpovědi z nájmu,“ vysvětluje radní pro bytovou oblast Jiří Janeček.
Ve 122 případech nesouhlasily počty nahlášených osob k užívání bytu s evidovaným stavem, 77 nájemníků vlastní jinou nemovitost, 20 jich užívá byty neoprávněně a sedm má neplatnou smlouvu. „U jedenácti nájemníků pak bylo zjištěno, že své byty pronajímají. S provinilci budeme vzniklou situaci řešit. Všichni si musí uvědomit, že městské byty slouží zejména pro potřeby sociálně slabších lidí, a proto tímto způsobem zpřísňujeme kontroly využívání městských bytů,“ poznamenal radní Janeček.
Podle něj nesrovnalosti byly zjištěny téměř u jedné čtvrtiny kontrolovaných městských bytů. „Nesrovnalosti v evidenčních listech nebyly jen v nenahlášeném počtu osob, ale i lidí, kteří v domácnosti nežijí, ale jsou vykazováni k využívání služeb, aby pro ně bylo třeba zachováno přechodové právo v případě úmrtí nebo podobně. V osmdesáti případech nesouhlasily evidenční listy s registrovaným vybavením bytu,“ upřesnil radní Janeček s tím, že zjištěné údaje potvrzují, že tyto kontroly mají své opodstatnění.
Kromě řešení vzniklé situace s problémovými nájemníky, chce hlavní město Praha prověřit vzhledem k technickým nesrovnalostem i příslušné správní firmy. „Chceme se ujistit, jestli chybovali nájemníci nebo v některých případech i pracovníci správních firem,“ dodal radní Janeček. Podle něj chce v těchto kontrolách Magistrát pokračovat.