ENDE

Zvětšit písmo: A A A

Co dělat s nalezeným netopýrem v obytné místnosti

Netopýr 1
Informace o postupu, jak šetrně předat netopýra záchranné stanici
Navštívil Vás doma nebo v kanceláři netopýr?

V období chladných podzimních měsíců a v zimě netopýři mírného pásu přezimují ve stavu hibernace (zimního spánku) v úkrytech, tzv. zimovištích. Některé druhy netopýrů se na zimu ukrývají do různých štěrbin a spár, nevyjímaje i škvíry a otvory v panelových domech.

Kdy se k nám do obydlí netopýři nejčastěji dostávají?

Na kolísání teplot v zimních měsících reagují netopýři velmi citlivě. Oteplení může vzniknout i v důsledku stoupání teplého vzduchu při větrání vytopených panelových bytů (okny či dveřmi na balkon) při velkých mrazech. Občas se pak může stát, že přezimující netopýři se probouzejí ze zimního spánku a mohou vlétnout do obytných místností.

A co dělat s takto nalezeným netopýrem v zimě?

Především zachovat klid. V žádném případě netopýra nehoňte a už vůbec nezabíjejte - jedná se o přísně chráněné živočichy!!!

Máte v podstatě dvě možnosti:

1. Pokusit se o šetrný odchyt netopýra vlastními silami a následně požádat o odvoz odborníky. Jestliže netopýr zmateně poletuje po místnosti, vyčkejte, až usedne. Poté v kožených rukavicích či přes kus pevné látky netopýra opatrně uchopte a vložte do papírové krabice se zmuchlaným kusem látky, aby se v ní mohl schovat. Krabice musí být bez štěrbin (jsou schopni se protáhnout i velmi úzkou škvírou!), ale nezapomeňte v krabici udělat dýchací otvory a vložit do ní vodu v ploché misce (např. víčko). Nekrmte jej - nevhodná potrava či mléko nadělá více zla, než několik dní hladu. Krabici dejte na klidné místo bez průvanu se stabilní teplotou (ne u topení) a pozor na domácí mazlíčky. Následně co nejrychleji kontaktujte odborníky na níže uvedeném telefonním čísle SOS netopýří linky pro Prahu a blízké okolí.
  2. Ti, kteří se na odchyt netopýra necítí, udělají nejlépe, když neprodleně zavolají SOS netopýří linku (viz níže).

V obou případech odborníci zajistí následnou odbornou péči a dokončení zimního spánku netopýra v záchranných stanicích. Nucené probuzení netopýra v době zimního spánku je pro něj energeticky náročné a často rušený netopýr může zemřít vyčerpáním (nadměrné osvětlení, hluk spojený se zvýšeným pohybem lidí apod.).

Od dubna do října, kdy teplota v noci neklesá pod 8-5°C, lze zdravého a nezraněného netopýra vypustit do volné přírody přímo, ale vždy jen za tmy. V místnosti proto zhasněte světla, otevřete dokořán okna či dveře balkonu a v klidu vyčkejte, až si netopýr najde svoji cestu ke svobodě sám. Pokud byl nalezen za dne, dejte jej do krabice a po setmění ji umístěte na vyvýšené místo tak, aby z ní netopýr mohl odletět, ale aby jej neulovila např. kočka. Pokud do rána neodletí (může být zraněný či vysláblý), krabici s netopýrem zavřete a zvolejte na netopýří SOS linku. V žádném případě netopýry nezabíjejte a nenuťte je k odletu za bílého dne.

Jestliže je netopýr viditelně zraněn, vždy ihned volejte SOS netopýří linku.

Kontakty:

• SOS netopýří linka pro Prahu a okolí: tel. 731 523 599, 607 642 634, 732 649 394 (ZO ČSOP Nyctalus, Jasmínová 2665/29, Praha 10)
  • Záchranná stanice hl. města Prahy pro volně žijící živočichy: tel. 773 772 771 (ul. Mezi Rolemi, Praha 5 - Jinonice)
  • další kontakty a informace na: www.nyctalus.cz, www.csop.cz (Český svaz ochránců přírody), www.ceson.org (Česká společnost pro ochranu netopýrů), www.nm.cz (Národní muzeum Praha, zoologické odd. – nálezy uhynulých netopýrů), www.lhmp.cz/eko/o-nas/zachranna-stanice-hl-m-prahy (Záchranná stanice Hl. města Prahy pro volně žijící živočichy)

Zdroj: www.nyctalus.cz, leták Netopýr v nouzi - ZO ČSOP Nyctalus

Netopýr 3Netopýr 1 Netopýr 2 Foto : Anna Zieglerová