ENDE

Zvětšit písmo: A A A

Zvýšený výskyt holubů na Jižním Městě

Zvýšený výskyt holubů ve městech je velkým problémem nejen v České republice, ale i v ostatních evropských velkoměstech, a ani MČ Praha 11 tedy není výjimkou. Zkušenosti z jiných městských částí a měst v ČR ukazují, že vynaložené finanční prostředky na odchyt holubů do klecí a jejich následné odborné zneškodnění se ve většině případů míjí účinkem, neboť holubi se do vyčištěných míst zakrátko nastěhují znovu. Používání otrávených návnad zase není možné kvůli tomu, že by na tento způsob likvidace mohla doplatit jiná zvířata. Rovněž odstřel holubů je ve velkoměstech nerealizovatelný z bezpečnostních důvodů, navíc proti veškerým podobným aktivitám protestují ochránci zvířat. Na základě výše uvedeného MČ Praha 11 v současné době neuvažuje o plošné eliminaci holubích populací.

K nárůstu holubí populace však v mnoha případech přispívají také sami občané a vlastníci nemovitostí, a to tím, že holuby často krmí, nebo jim poskytují vhodné prostory k úkrytu a hnízdění na neudržovaných objektech, případně nevyužívaných lodžiích u bytových domů.

Vhodným způsobem jak omezit výskyt holubů v určité lokalitě je zabránit jejich usedání na fasády domů a balkony, osvědčila se instalace sítí či drátěných pásů s hroty. Tato opatření také pomáhají ochránit nemovitosti proti poškozování holubím trusem. Je však třeba podotknout, že instalace ochranných prvků proti usedání holubů není levnou záležitostí a současně nezaručí stoprocentní ochranu, jelikož někteří jednici dokážou i tyto ochranné prostředky překonat a např. zahnízdit přímo na hrotových pásech, které mají bránit jejich usedání. Městská část v minulosti zajistila instalaci sítí a hrotů na některých frekventovaných místech v majetku MČ Praha 11, ale ochrana ostatních nemovitostí (panelových domů atp.) je pouze na vlastnících konkrétních nemovitostí. OŽP nemá k dispozici žádný právní předpis, dle kterého by mohl ochranu budov jejich vlastníkům nařídit.

V případě zájmu o bližší informace, obraťte se prosím na:

Ing. Lukáše Vláčila, vedoucího oddělení ochrany přírody, krajiny a zvířat OŽP, tel.: 267 902 357, email: vlacill@praha11.cz

19.10.2015 10:57:25 | přečteno 1927x | Ing. Petr Havel