Kupony mají zamezit zneužívání sociálních dávek

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas vítá iniciativu pražských městských částí, které zavádějí kupónový systém plnění sociálních dávek vůči těm, kdo je zneužívají. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň požádalo krajské úřady, aby neprodleně informovaly orgány pomoci v hmotné nouzi, aby v případě budoucího uzavírání těchto smluv omezily jejich platnost nejdéle datem 31. 12. 2009. Důvodem je připravovaná reforma veřejné správy v sociální oblasti, kdy bude tento systém uplatněn plošně v celé republice.

Záměr zamezit zneužívání sociálních dávek vede ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase ke změně systému jejich vyplácení. Peníze, které mají sloužit na podporu rodin k překlenutí nepříznivých životních situacích, část lidí využívá neoprávněným způsobem. Pobírá sociální dávky a v řadě případů získává nelegální vedlejší příjem prací načerno. Dále část lidí nevyužívá tyto prostředky pro zajištění těch potravin a dalšího zboží, které jsou nezbytné pro zabezpečení základních životních potřeb osob v hmotné nouzi. Tím poškozují nejen stát, ale na nezodpovědné chování některých rodičů doplácejí jejich nejbližší, hlavně děti. Zároveň nejsou dostatečně motivováni, aby více sami usilovali o změnu své životní situace a snažili se uplatnit na trhu práce. Jedním ze způsobů, jak tento stav napravit, je zavedení věcného plnění sociálních dávek.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas proto chce změnit motivaci lidí, čerpajících sociální dávky. Sociální systém musí být podle něj nastaven tak, aby se vyplácel aktivní přístup. Výplata sociálních dávek bude vázána na aktivní chování, tedy na hledání zaměstnání, rekvalifikace, na účast v programech dalšího vzdělávání nebo veřejně prospěšných prací. Ministr Nečas říká: „Jestliže se někdo bude soustavně a opakovaně těmto aktivitám vyhýbat, přijde o finanční výplatu sociálních dávek, včetně dávek státní sociální podpory. Místo toho obdrží kupóny na konkrétní zboží a věcným plněním mu bude zajišťováno existenční minimum.“

V této souvislosti ministr vítá iniciativu třech pražských městských částí v této oblasti a začal na této problematice spolupracovat s Magistrátem hlavního města Prahy. „Některé městské části už mají s určitými formami vyplácení dávek v podobě poukázek bohaté zkušenosti a v poslední době se k nim přidávají další. Domnívám se, že se tento systém začíná osvědčovat, aby ho mohlo Ministerstvo práce a sociálních věcí zavést i pro další regiony,“ doplňuje radní pro sociální oblast Jiří Janeček. Podle něj je důležité zpřísnit i kontroly u problematických rodin, jak jsou u nich tyto příspěvky využívány, hlavně kvůli jejich dětem. „Tento problém hrozí hlavně u sociálně slabších rodin, ve kterých děti často strádají na úkor otce nebo matky, kteří si neodpustí alkohol nebo cigarety. A díky výši příspěvků nejsou mnohdy ani motivováni, aby svůj životní styl změnili,“ vysvětluje Janeček.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce sjednotit postup v této oblasti a obrátilo se na sociální odbory krajských úřadů s žádostí o poskytnutí informací o dalších podobných pilotních projektech, pokud jsou připravovány. Zároveň je požádalo, aby neprodleně informovaly orgány pomoci v hmotné nouzi, aby v případě budoucího uzavírání těchto smluv omezily jejich platnost nejdéle datem 31. 12. 2009 vzhledem k připravované reformě veřejné správy v sociální oblasti. Důvodem je obřemenění měst a obcí od těchto povinností a zjednodušení a zpřehlednění celé sociální agendy. Nyní její část vykonávají Česká správa sociálního zabezpečení, část úřady práce a část obecní úřady.

Ministr Petr Nečas k tomu uvádí: „My chceme tuto roztříštěnost zlikvidovat a vytvořit specializovanou státní správu, kde se sjednotí a propojí celá sociální agenda. Potom bude plošně uplatněn kupónový systém plnění sociálních dávek vůči těm, kdo dávky zneužívají.“

16.3.2007 16:39:47 | přečteno 2901x | PaedDr. Josef Škvor

Kino klub Zahrada – Karel
Tradiční dušičkový průvod
Milionový údržbář