Informace o sloučení FORMIKA, o. s. a OSA, o. s.

Vážení a milí kolegové, podporovatelé a přátelé, dovoluji si informovat Vás o významné události v životě občanského sdružení FORMIKA, o. s., jíž je jeho spojení s občanským sdružením Podpora samostatnosti Osa. Sloučením těchto dvou sdružení vznikla obecně prospěšná společnost Fosa, o. p. s., zapsaná do rejstříku obecně prospěšných společností dne 16. 8. 2010 pod identifikačním číslem 247 24 017.

K tomuto kroku jsme se rozhodli z těchto důvodů:

1. Občanské sdružení FORMIKA, o. s., existuje již 7 let a za dobu svého působení se stalo profesionální a respektovanou organizací funkčně připravenou rozšířit portfolio poskytovaných služeb. Vzhledem ke stále se snižujícímu objemu finančních prostředků určených pro podporu lidí se znevýhodněním ve společnosti a současně ke značnému nárůstu sociálních služeb v Praze a okolí jsme se rozhodli neprodukovat nové sociální služby, ale reagovat na příležitost rozrůst se o již existující služby.
  2. V několika posledních letech jsme byli nuceni opakovaně řešit krizovou finanční situaci, v níž jsme se v důsledku každoročního snižování veřejné finanční podpory ocitali. Samotná redukce nákladů na činnost sdružení na nejnižší možnou úroveň se ukázala být opatřením nezbytným, ale k udržení chodu sdružení v následujících letech nepostačujícím. Spojení činnosti s činností další organizace nám umožnilo snížit roční náklady na službu „podporované zaměstnávání“, a to o 304 000 Kč (při její kapacitě 40 míst).
  3. Jakožto malá organizace s nízkým počtem zaměstnanců a relativně malým rozpočtem jsme si zejména v poslední době uvědomovali své velmi omezené možnosti při řešení našich potřeb a složitých finančních, personálních a dalších situací. Zvýšením rozpočtu, rozšířením zdrojů finančních prostředků a nárůstem počtu zaměstnanců významně zvýšíme stabilitu organizace.
  4. Od sloučení s občanským sdružením Podpora samostatnosti Osa očekáváme mimo jiné příliv inspirace, energie, nových myšlenek, podnětů, nápadů a sil.
  5. Našim klientům budeme moci nabízet širší spektrum služeb, budeme je moci podporovat i v jiných oblastech života než je zaměstnání.

S občanským sdružením Podpora samostatnosti Osa úzce spolupracujeme již od doby vzniku sdružení FORMIKA, sdílíme prostory, v nichž pracujeme. Hodnoty, které členové a zaměstnanci občanského sdružení FORMIKA uznávají (respekt k druhému člověku, otevřenost a profesionalita se zdravým rozumem), jsou v souladu s filozofií činnosti Podpory samostatnosti Osa.

Programovou strukturu společnosti Fosa, o. p. s., tvoří programy realizované dosud jednotlivými sdruženími:

1) služba sociální rehabilitace „Podporované zaměstnávání FORMIKA“, dříve „Podporované zaměstnávání v regionech Hl. m. Praha a Středočeský kraj“, určená lidem v produktivním věku se sníženou úrovní dovedností potřebných pro získání a udržení si pracovního uplatnění na otevřeném trhu práce, zejména pro lidi se zdravotním postižením, a to z Prahy a okolí,

2) služba sociální rehabilitace „Podpora samostatnosti Osa“, určená dospělým lidem se sníženou úrovní dovedností žít běžným způsobem života v důsledku mentálního postižení, z Prahy a okolí,

3) služba „Osobní asistence Osa“ určená dospělým lidem se sníženou úrovní dovedností žít běžným způsobem života v důsledku mentálního postižení, z Prahy a okolí,

4) „Dobrovolnický program“, jehož účelem je zejména poskytovat pomoc a podporu lidem se znevýhodněním ve společnosti, zejména v důsledku mentálního postižení,

5) seznamování veřejnosti s možnostmi způsobu podpory lidí s mentálním postižením při jejich úsilí žít běžným způsobem života,

6) doplňková činnost, jejímž účelem je zejména finanční podpora činnosti společnosti (pořádání odborných stáží, vzdělávacích aktivit, poskytování odborných konzultací k problematice sociálních služeb, audity kvality sociálních služeb, přednášková a lektorská činnost, pronájem prostor).

Poskytování žádné ze služeb nebude přerušeno ani omezeno. Od 1. ledna 2011 budou všechny dosavadní programy sdružení FORMIKA a Podpora samostatnosti Osa provozovány společností Fosa, o. p. s., a existence občanského sdružení FORMIKA bude formálně ukončena dle zákona o sdružování občanů.

Na závěr bych Vám ráda jménem všech členů, zaměstnanců a uživatelů služeb poskytovaných občanským sdružením FORMIKA ráda poděkovala za Vaši dosavadní přízeň a spolupráci a požádala Vás o provázení a podporu na naší další cestě.

Petra Vitáková

ředitelka společnosti Fosa, o. p. s.

15.12.2010 14:13:32 | přečteno 1677x | Mgr. Dagmar Špatenková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu