Hepatitida v Praze

Hepatitida je zánětlivé onemocnění jater převážně virového původu. Někdy je chybně označována jako žloutenka, což je jen jeden ze symptomů. V metropoli v současné době přibývá případů hepatitidy typu A. Hygienici od začátku ledna registrují v Praze 99 nakažených. Statistiky přitom uvádějí za rok 2007 36 případů, za rok 2006 dokonce jen 13 infikovaných. V celé ČR je nyní evidováno kolem 190 infikovaných. Většinu pražských nakažených tvoří narkomani, bezdomovci a lidé, kteří nemají zajištěné dostatečné hygienické podmínky.

Hepatitida A

Hepatitida typu A je akutní infekční onemocnění, které postihuje játra, jeho průvodním jevem je často žloutenka. Přenáší se především prostřednictvím nemytých rukou. Ke snadnému šíření onemocnění může přispět i dlouhá inkubační doba, která u hepatitidy A trvá od okamžiku nakažení 15 až 50 dní. Typ A se považuje v porovnání s ostatními typy za relativně nejméně nebezpečný.Téměř nikdy nepřechází do chronického stadia.

Virus hepatitidy typu A se z lidského organismu vylučuje stolicí, k přenosu nákazy stačí jen mikroskopické znečištění. Jak uvedla Zdeňka Jágrová z hygienické stanice hlavního města Prahy: „S nakaženým byste museli v komunitě žít, abyste od nich žloutenku chytili, nebo byste po nich na Václavském náměstí museli dojíst párek“.

Nejvíce je hepatitida A nakažlivá v rané fázi.

Příznaky hepatitidy A:

• celková únava
  • ztráta výkonnosti
  • lehce zvýšená teplota
  • ztráta chuti k jídlu
  • později ztmavnutí moče a světlá stolice
  • zežloutnutí očního bělma

Pro dobrou regeneraci jater je nutné po dobu zánětu striktně dodržovat alkoholovou abstinenci a vyvarovat se přepálených tuků. Proti hepatitidě A lze očkovat. Magistrát spolu se zástupci terénních programů a kontaktních center zahájil projekt nabídky bezplatného očkování narkomanům.

Hepatitida B

Tento typ hepatitidy je velmi snadno přenosný tělesnými tekutinami. Nebezpečí přestavují nekvalitní tetovací a piercingová studia. Může přecházet do chronického stadia. Lze proti ní očkovat, od roku 2000 se v ČR očkují děti plošně.

Hepatitida C

Hepatitida typu C je přenosná především krví. V 70 - 85 % se stává chronickou. Ve většině případů má pomalý průběh. Než se zánět jater rozvine do podoby, která by člověka ohrožovala na životě, mohou uplynout roky. Velký vliv na stav jater má životospráva pacienta. Proti tomuto typu nelze očkovat

Rizikovou skupinou jsou pacienti, kteří podstoupili transfuzi krve a nitrožilní uživatelé drog.

Pokud zánět jater přechází do chronicity, začíná docházet nejprve k tzv. fibróze a posléze i cirhóze jater. V závěrečných stádiích cirhózy dochází k selhání jater a prudce se zvyšuje riziko onemocnění jater rakovinou. Chronickou formou hepatitidy C trpí podle odhadů cca 175 milionů lidí. V USA jsou to 4 miliony, hepatitida C je tak ve Spojených státech rozšířenější než infekce virem HIV.

Hepatitida D

V ČR se prakticky nevyskytuje. Vir je vždy vázán na přítomnost hepatitidy typu B, možným očkováním je tedy očkování proti typu B.

Hepatitida E

Hepatitida typu E má podobné příznaky jako typ A, ale např. u těhotných žen může být její průběh bouřlivý. Vyskytuje s především v rozvojových zemích. Proti tomuto typu neexistuje vakcína.

Rizikové faktory

Nedostatečná hygiena (typ A, E)

Intravenózní užívání drog (typ B, C a D)

Rizikové sexuální chování (typ B, C a D)