Na obsah stránky

ENDE
 

Delegování členů a náhradníků do okrskových volebních komisí

Delegování členů a náhradníků do okrskových volebních komisí pro volby do Poslanecké sněmovny zaregistrovanými politickými stranami, politickými hnutími a koalicemi

Kdo podepisuje seznam členů a náhradníků, které zaregistrované politické strany, politická hnutí a koalice delegují do okrskových volebních komisí pro volby do Poslanecké sněmovny?

Na základě ustanovení §14e odst 3 a 4 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „zákon o volbách do Parlamentu“), může každá politická strana, politické hnutí a koalice, jejichž kandidátní listina pro volby do Poslanecké sněmovny byla zaregistrována ve volebním kraji, jehož součástí je volební okrsek, delegovat nejpozději 30 dnů přede dnem voleb (tj. nejpozději 3. května 2006) 1 člena a 1 náhradníka do okrskové volební komise.

Delegováním členů a náhradníků se rozumí doručení jejich seznamu starostovi obce. Seznam musí obsahovat jméno a příjmení, rodné číslo a místo, kde je člen, popřípadě náhradník přihlášen k trvalému pobytu a podpis zmocněnce politické strany, politického hnutí nebo koalice. Dále může obsahovat i údaj, do které okrskové volební komise mají být delegovaní členové a náhradníci zařazeni; pokud tento údaj chybí, zařadí je do okrskových volebních komisí starosta.

Jednou z podmínek platné delegace tedy je, aby byl seznam podepsán zmocněncem politické strany, politického hnutí nebo koalice. Osoba, která je na seznamu členů a náhradníků delegovaných do okrskové volební komise podepsána jako zmocněnec, musí být identická s osobou, která je jako zmocněnec označena na kandidátní listině téže politické strany, politického hnutí nebo koalice zaregistrované v tom volebním kraji, jehož součástí je volební okrsek, do něhož se provádí delegace. Pokud má např. politická strana, politické hnutí nebo koalice pro každý volební kraj, ve kterém jí byla zaregistrována kandidátní listina, jiného zmocněnce, bude i na seznamu členů a náhradníků delegovaných do okrskové volební komise podepsán v každém kraji jiný zmocněnec.

Zásadně není možné, aby zmocněnec zmocnil nějakou další osobu k podepisování seznamů členů a náhradníků delegovaných do okrskové volební komise. Tento seznam nemůže podepsat ani osoba, která je na kandidátní listině uvedena jako náhradník zmocněnce, pokud nebyl zmocněnec odvolán.

Zákon o volbách do Parlamentu neupravuje, kdo a jak starostovi seznam delegovaných členů a náhradníků do okrskové volební komise doručuje. Je tedy možné, aby, pokud k doručení dojde např. osobním předáním, tak učinila i kterákoli jiná osoba než zmocněnec.

V Praze dne 22. března 2006 MV ČR

31.3.2006 8:46:12 | přečteno 1381x | Josef Štěrba

Navigace

 
load