ENDE

Územní plán sídelního útvaru hlavního města Prahy (ÚPn s. ú. hl. m. Prahy)

ÚPn s. ú. hl. m. Prahy byl schválen usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 10/05 ze dne 9.9.1999 s účinností od 1.1.2000. Závazná část byla vydána vyhláškou č. 32/1999 Sb. hl. m. Prahy. ÚPn hl. m. Prahy doznal řady změn a úprav. Nejvýznamnější byla změna Z 1000/00 schválená usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy č. 30/86 ze dne 22.10.2009 a vydaná opatřením obecné povahy č. 6/2009.

Pořizovatelem ÚPn s. ú. hl. m. Prahy, včetně jeho změn a úprav, byl odbor územního plánu, nyní Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy. Zpracovatelem územního plánu byl Útvar rozvoje hl. m. Prahy, nyní Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (www.iprpraha.cz).

ÚPn s. ú. hl. m. Prahy stanovuje:

• Funkční regulaci - využití jednotlivých území (např: obytná území, území výroby a služeb, území sportu a rekreace, veřejné vybavení, doprava atd.)
  • Prostorovou regulaci - zejména kapacitu zástavby (rozdílně pro území stabilizovaná, rozvojová a transformační)

Územní plán je všeobecně závazný, v určitých případech je možné provést jeho změny či úpravy. Změny územního plánu se týkají především funkcí jednotlivých lokalit, vymezení hranic ploch s rozdílným způsobem využití či stanovení závazných podmínek využití.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy poskytuje webovou aplikaci Změna plánu na www.zmenaplanu.cz. Aplikace nabízí informační servis o všech aktuálních i minulých změnách územního plánu, a to včetně úprav a podnětů.

ÚPn s. ú. hl. m. Prahy je veřejný dokument. Od okamžiku jeho schválení je možné do něj nahlížet a seznámit se s jeho obsahem:

1. Na Odboru územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy, a to se všemi jeho výkresy a úplným zněním textu, případně můžete požádat o vysvětlení některých pojmů.
  2. Na Odboru územního rozvoje Úřadu městské části Praha 11, a to s nejdůležitějšími vybranými výkresy závazné části územního plánu pro území Prahy 11.
  3. Na internetové adrese www.praha.eu v sekci "O městě - Budoucnost města - Odbor územního rozvoje" najdete jeho textovou a výkresovou část, můžete se seznámit se schválenými změnami a úpravami územního plánu a dále s aktuálním stavem pořizovaných změn územního plánu. V této části internetových stránek je rovněž uveden aktuální stav pořizování nového Územního plánu hl. m. Prahy (tzv. Metropolitního).

5.5.2009 9:41:13 - aktualizováno 13.6.2017 14:45:42 | přečteno 6063x | Ing. Petra Vlášková