Komunální odpad
Vzhledem k vysoké hustotě obyvatel a problematickým profilům komunikací je v prostoru Jižního Města specifickým problémem umístění a forma kontejnerových stání. Nové menší lokality pro běžný domovní odpad v blízkosti vstupů je nutno vytypovat také vzhledem k privatizaci objektů a vlastních pozemků. Další stanoviště, např. pro tříděný komunální odpad (dále TKO), je třeba doplnit s ohledem na přirozené pěší trasy. Obecně je však tendence, pokud možno, přiřazovat stanoviště pro TKO ke stanovištím pro odpad běžný.
Ve Studii regenerace jsou uvedeny lokality vhodné (především stávající, ale mnohde doplněné o nová sběrná místa), i ty, kde je navrženo zrušení stanoviště - to se týká těch, které se dostávají do kolize s navrženou funkčně prostorovou kategorií (jedná se např. o místa v důležitějších uličních prostorech).
Záměrem je začít tam, kde je to možné (v nově navrhovaných lokalitách - např. v sousedství trafostanic), budovat přiměřeně kapacitní, uzavíratelná stanoviště, zastřešená nebo nazastřešená (”klece”), a zároveň využívat stávající lokality (s výhodou jednoduššího projednání ve stavebním řízení) k přestavbě stání na nová, efektivněji využívací plochu. Hustší síť je zároveň potřebná s ohledem na zvýšený počet vlastnických subjektů). Architektonické řešení stanovišť by mělo být vždy v jednom celku shodné či obdobné - stanoviště se přitom mohou se lišit funkčními parametry - např. právě tím, zda jsou uzavíratelná nebo nikoliv.
V území Jižního Města II je situace poněkud odlišná, v při řešení je zde třeba tvarově a materiálově navázat na původní autorský ucelený návrh. Pro toto území byla zpracována zvláštní dokumentace Úpravy kontejnerových stání na JM II, kde jsou zachyceny možnosti řešení v těchto celcích.