Regenerace pro další dvě generace

Možná, že titulek není z nejvtipnějších, ale plně vystihuje podstatu konference, která se konala 18. 5 . 2011 v KC zahrada.

O přípravě této konference jsme informovali v článku Podpora regenerace bytových panelových domů, věnuje se jí anketa Paneláková Miss Sympatie 2011 - vyberte nejlépe zregenerovaný bytový dům, celé problematice se věnuje samostatná rubrika Regenerace Jižního Města a že je to téma vskutku mezinárodní dokazuje rubrika Realizované projekty z fondů EU. V přípravě jsou další aktivity.

Vraťme se však zpět ke konferenci. Konference byla realizována pod záštitou MČ Praha 11 a byla zaměřena na aktuální problematiku řešení energetické náročnosti budov, snižování spotřeby energií a emisí CO2 a regeneraci bytových panelových domů.

Někdo by si mohl myslet, že se hovořilo jen o tom, jak „zateplit panelák“. Opak je však pravdou. Z programu konference, který je např. ikona souboruzde, lze vyčíst, že témata byla zvolena se značnou šířkou záběru, a protože se nedublovala, byla velmi zajímavá. Důkazem je i to, že diskuze po konferenci se protáhly až téměř do půl deváté večer.

Celou konferencí se nesla myšlenka, kterou připomínali téměř všichni přednášející, a to, že zateplení není regenerace. Regenerace představuje mnohem komplexnější přístup. Její součástí je výměna oken, parapetů, bytových jader, výměna šachet výtahů a vlastních klecí, výměna rozvodů vody (stoupačky), uzávěrů, elektrických kabelů atd. až po rekonstrukce střech (jistě jsem nejmenoval vše).

Na tyto nutné kroky při rekonstrukci a prodloužení životnosti domu (které sami o sobě přinášejí úspory ve formě snížených úniků tepla) mohou navazovat další úpravy, které mohou přinést další úspory. Na konferenci byly uvedeny dva příspěvky, které toto nabízejí (opět jistě nejsou jediné).

Jednu ze zajímavých možností úspor teplé vody představují fototermické systémy (neplést si s fotovoltaikou). Zde jsou ve slunečních panelech trubky, které mohou být z mědi, hliníku ale i z plastu (výhodou pak je bezproblémová ekologická likvidace) a prostřednictvím výměníku tepla ohřívají vodu. K tomuto zajímavému tématu bych se chtěl vrátit v pokračování tohoto článku.

Další možností, která nabízí úspory při vytápění je vzdálený monitoring spotřeby tepla a v komfortnější verzi vzdálené řízení spotřeby. Byl prezentován systém nabízející téměř online (reálně 20 min. intervaly) měření spotřeby a bezdrátové řízení spotřebičů např. v jednotlivých místnostech. Veškeré údaje se shromažďují v počítači připojeném k internetu a veškerá správa, monitoring a vyúčtování v libovolných intervalech probíhá vzdáleně přes internet. Na první pohled se to může zdát jako velmi nákladné. Byli jsme informováni, že základní komponenty pro monitoring v jednom bytě se vejdou do několika tisíc Kč. V podstatě se jedná o běžné komponenty a technologie. I k tomuto systému bych se chtěl vrátit v příštím článku na toto téma.

Dnešní článek přináší dvě prezentace. První nese název ikona souboruRegenerace ZŠ K Milíčovu 674 a přednesl ji Bc. Rostislav Korbel z Jihoměstské majetkové a.s. Prezentace je dělaná v dokumentárním stylu s podrobně popsaným stavem před a po regeneraci budovy. Celá prezentace je velmi bohatě proložena fotografiemi. To je její jediná drobná nevýhoda, neboť soubor má velikost 28 MB. Nicméně doporučuji si ji stáhnout a prohlédnout.

Druhá dnešní prezentace se jmenuje ikona souboruPraha 11 a fondy Evropské unie a za Prahu 11 ji přednesl pan Jakub Ježek. Zde je možné se dočíst, kde může naše městská část spolupracovat na projektech a především fondech Evropské unie. Programů není rozhodně málo, a zájemce si může udělat i konkrétní představu o již profinancovaných částkách na konkrétní, již ukončené, projekty. Je možné se zde např. dočíst, kolik stála rekonstrukce výše zmíněné školy. Dále si lze udělat představu, jak si na tom stojí Praha 11 i v mezinárodním kontextu v souvislosti s projekty GovernEE a EnergyCity.

V diskuzi na konci konference padl dotaz, jaká je vlastně životnost panelových domů. Odpovědí bylo, že záleží především na tom, jak byly tyto domy budovány (jakou technologií a jak kvalitně) a také v jakém byly stavu (před případnou regenerací). Velmi záleží také na kvalitě údržby. Odhady jsou prý široké - 30 až 50 let. Po regeneraci by se měla jejich životnost zdvojnásobit. Proto ten název článku, dům pak může bez problému sloužit dalším dvěma generacím.

Petr Kefurt

Konference

Konference01

Posluchači těsně před začátkem

Konference06

Přednášející těsně před začátkem

Konference20

Témata přednášek zaujala všechny přítomné

Konference28

Bc. Rostislav Korbel, Jihoměstská majetková a.s.

Konference32

Jakub Ježek, Praha 11

Konference40

Všichni přítomní vydrželi až do závěrečné přednášky