Ve středu 19. 01. v 11:00 byla zahájena unikátní soutěž Pražské informační služby

Pražská informační služba (PIS) ve spolupráci s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a Pražským kulinářským institutem vyhlašuje soutěž po stopách původní pražské kuchyně, nejlepší původní pražský recept.

Soutěž nese název „Jak chutná Praha“. Na našich stránkách jsme se přípravám soutěže věnovali již ve dvou příspěvcích. Z tiskové zprávy vydané při této příležitosti, kterou lze najít ikona souboruzde, vybírám:

„Nehledáme svíčkovou na sto způsobů ani guláš se čtyřmi druhy knedlíků. My se ptáme po receptech z doby, kdy se v Praze jedli šneci, lososi a chřest, proslulost metropoli dělaly buřty - taliáni. Tím je naše zcela soutěž unikátní,“ říká o soutěži Ing. Lucie Ramnebornová, ředitelka Pražské informační služby.

Že by měla mít soutěž přínos i ve zvýšení cestovního ruchu v Praze a pro zvýšení povědomí o české kuchyni zdůrazňuje dále tisková zpráva slovy:

„Kuchař nebo nadšený milovník jídla by měl být automaticky jakýmsi ochráncem gastronomických tradic národa,“ zdůraznil Roman Vaněk,“ ředitel Pražského kulinářského institutu a Tomio Okamura dodal: „Ukažme světu, že umíme dobře vařit!“

Dále totiž zdůrazňoval, že hlavními turistickými velmocemi v Evropě jsou Francie, Španělsko a Itálie (na 1., 3. a 5. místě). Podle něj totiž turistická atraktivita země stojí a padá s úrovní gastronomie dané země. Nejen úroveň pohostinství, ale především původní speciality jsou tahounem rozvoje turistiky. Jak lapidárně dodal, „lidé jedí pořád“ a co jim Praha nabídne - svíčkovou a guláš. To ale nejsou původní české speciality. Proto organizátoři hledají původní česká jídla. Nechme ale zase hovořit tiskovou zprávu:

Široká veřejnost může zasílat recepty doplněné o krátký příběh vztahující se k jejich původu do konce března 2011, a to poštou na adresu Pražské informační služby (Arbesovo náměstí 70/4, Praha 5 - 150 00), či osobně je donést na Informační centra PIS ve Staroměstské radnici a v Rytířské ulici poblíž Stavovského divadla nebo prostřednictvím webového formuláře na adrese www.praguewelcome.cz.

Bylo dále zdůrazněno, že je třeba pamatovat i na dobu, kdy se tyto jídla připravovaly, totiž jak se připravovaly. Lapidárně řečeno, tenkrát nebyly „mikrovlnky“, takže je nutné zavzpomínat, co bylo k přípravě potřeba za vybavení a další souvislosti. Jde tedy o originalitu a atraktivitu naší gastronomie. Jedině tak totiž může Praha přilákat opět nové turisty, kterých prý neustále ubývá.

Že nebude námaha spojená se vzpomínáním a hledáním zapomenutých receptů zbytečnou, ale bude náležitě odměněna, je mimo jiné zřejmé z oznámení Tomio Okanuty, že tři nejůspěšnější „dodavatelé receptů s příběhem“ budou odměněni zájezdem do Paříže a dvěma poznávacími zájezdy do Itálie (pro dvě osoby). A tisková zpráva ještě jednou:

Hodnotné jsou i ceny poroty, která je složena z řad předních českých kuchařů a gurmetů. Recepty bude hodnotit například Emanuel Ridi, známý jako Ital v kuchyni, nebo Jiří Štift, šéfkuchař hotelu Mandarin Oriental, ale také Lukáš Kaucký, radní pro kulturu a cestovní ruch v Praze.

Zástupkyně Pražské informační služby mě hned před zahájením akce řekla, že městská část Praha 11 je počtem svých obyvatel velmi významná, možná by tak někdo z našich čtenářů mohl přispět třeba i vítězným „návodem“ a zajímavým příběhem souvisejícím s dodaným pokrmem.

Harmonogram a popis průběhu soutěže najdou zájemci v dokumentu ikona souboruzde. Statut a pravidla soutěže pak jsou uvedeny v ikona souborutomto dokumentu.

Akce se zúčastnili následující osobnosti (na prvních fotografiích zleva doprava):

• ředitel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk
  • ředitelka Pražské informační služby Ing. Lucie Ramnebornová
  • radní MHMP pro kulturu a cestovní ruch Mgr. Lukáš Kaucký
  • viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura

Záštitu nad soutěží převzal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda.

Na cestě z akce jsem se zastavil v novém centru PALLADIUM a v horním patře jsem prošel řadu restaurací, že si něco "dám". Našel jsem indickou, mongolskou, egyptskou a bezpočet jihovýchodně asijských restaurací (určitě jsem na nějaký region zapoměl). Všude kuře na tísíce "originálních východních způsobů". Možná výjimečně mořská ryba. Česká a ještě lépe staročeská restaurace tam samozřejmě nebyla ani náznakem.

Myslím si, že vyhlášená soutěž přišla možná pozdě, než mohla být, nicméně její příchod je velmi důležitý. Snad se ještě můžem světu v gastronomii prezentovat něčím jiným, než tisíci fast foody, hotdogy, nespočetnými "čínami", gyrosem a buhví čím ještě. Jsem přesvědčen, že turista na to příliš zvědav není.

Petr Kefurt

jak chutná Praha

19.1.2011 16:03:52 | přečteno 1940x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna