ENDE

Zvětšit písmo: A A A

Úmrtí krále Václava IV. v počátcích smrště událostí

Dne 16. srpna 1419 zemřel na Novém hradě v Kunratickém lese český a bývalý římský král Václav IV. Lucemburský.

Stárnoucí panovník v závěru své víc jak čtyřicetileté vlády dlel ve zdech milovaného hradu již téměř nepřetržitě. V červenci 1419 jej tam zastihla zpráva o shlukování a bouřích lidu. Novoměstská defenestrace, různá shromáždění a pověsti o nich tehdy málem připravily krále o život. Smrt ale ještě nezvítězila. V polovině srpna jí však Václav IV. podlehl a událost se stala výraznou součástí zásadního historického předělu. Padla tím poslední zábrana propuknutí husitských bouří a mnohaletých válek.

Znalci a zájemci o husitství si dodnes kladou otázky o míře pozitivnosti a záporů této epochy. Všichni ale uznávají, že podstatně proměnila stát a obyvatelstvo. Dějiště králova úmrtí, Nový hrad a jeho okolí, se později hodně proměnilo. Zajděte do skromných zbytků zdiva hradu a připomeňte si, že kdysi šlo o výstavné sídlo a významné místo v historii.

18.8.2009 8:22:30 - aktualizováno 16.12.2010 8:56:29 | přečteno 8697x | PhDr. Jiří Bartoň