Dejte BIOodpadu druhou šanci, pořiďte mu hnědou BIOpopelnici!

, autor: Magistrát hl. m. Prahy

Jen v hnědé BIOpopelnici dostane rostlinný odpad z domácností šanci být ještě užitečný. Například kuchyňské odřezky, slupky, uschlé kytice, ale také posekaná tráva z vašich zahrad se v kompostárnách promění ve výživný kompost pro pražské parky, sady a zahrady. A čím více se budou zelenit, o to zdravější vzduch budeme všichni dýchat.

(Informace Magistrátu hl. m. Prahy o možnosti objednat si sběrnou nádobu na bioodpad)

Hnědá BIOpopelnice? Tu nemám…

Chcete ji? Pokud jste vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků, bytové družstvo apod., stačí vyplnit a odeslat formulář, který najdete na http://bioodpad.praha.eu. Jako běžný nájemník požádejte o objednání BIOpopelnice povolanou osobu. Svoz bioodpadu je pro vlastníky nemovitostí od 1. 1. 2022 zdarma. Ale pozor! Bezplatnost nádoby na bioodpad není bezmezná. V případě, že bude nádoba přistavována se znečištěným obsahem, odpovědnost nese vlastník a na jeho náklady bude znečištěný bioodpad odvezen a zpracován mimo kompostárnu. Pokud by se problém opakoval, může mu být nádoba i odebrána. Bližší informace jsou součástí Provozních pravidel, které jsou zveřejněny v prvním kroku žádosti o biopopelnici. Do nádoby nepatří žádné typy sáčku! Nepatří tam ani biologicky rozložitelné sáčky jako je papír nebo biologicky (takzvaně) rozložitelný plast. Co do ní dále patří a co ne viz níže.

Nenechte živiny odlétat komínem

Nezdá se to, ale rostlinný odpad tvoří až 20 % obsahu běžných popelnic. Pětina odpadků, které by ještě mohly posloužit ozdravení ovzduší, končí ve spalovně… Topivo je to ale mizerné, špatně hoří. Živiny vyletí bez užitku komínem. Čistý separovaný bioodpad je svážen do kompostáren v Praze a Středočeském kraji a dál slouží jako hnojivo. Pražská zeleň proto bude jen vzkvétat. A zkvalitnění zeleně, a tedy i životního prostředí, znamená zkvalitnění života nás všech.

Do kompostu s ním!

Kompostování je proces aerobní. Jedná se o rozklad materiálu pomocí celé řady organismů, pro které je organický materiál potravou. Celý proces spočívá v tom, že mikrobům a drobným půdním živočichům, jako jsou například žížaly, jsou v kompostárnách dopřány ideální podmínky pro to, aby přeměnily organické látky na kompost. Výsledný produkt obsahuje především humus, nedocenitelnou surovinu. Humus v půdě zadržuje vodu, zachycuje zdraví škodlivé látky a vyrovnává kyselost. Humus i ostatní půdní organická hmota zvyšuje kyprost, soudržnost a udržuje ideální skladbu mikrobů v půdě. Pokud proces kompostování správně probíhá, kompost nezapáchá.

Neutopme se v odpadcích

Je tu i další důvod, proč třídit: Neustále rostoucí množství směsného odpadu. Odkládání BIOodpadu do BIOpopelnic skutečně dokáže zmenšit objem pražských odpadků o už zmíněnou pětinu. Což je dost, aby to za pořízení BIOpopelnice a pár kroků navíc stálo. Více možností jak nakládat s bioodpadem naleznete na: https://praha11.cz/cs/mestska-cast/zivotni-prostredi/odpady/bioodpad.html

Je to snadné!

Abyste věděli, co do BIOpopelnice na rostlinný odpad patří a co ne, nabízíme vám přehledný seznam. Je to snadné, ale je třeba dávat dobrý pozor. Některý odpad, který se na první pohled jeví jako žádoucí, do BIOpopelnice nepatří. Jedná se například o zbytky odpadu, který obsahuje suroviny živočišného původu. Dále do BIOpopelnice nepatří, možná pro někoho překvapivě, také podestýlky domácích zvířat včetně exkrementů.

ANO

• zbytky ovoce a zeleniny, slupky (včetně citrusových plodů)
  • čajové sáčky, kávové sedliny včetně papírových filtrů
  • květiny (BEZ celofánu, šňůrky a květináče)