Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze

Hlavní město Praha od 1. dubna 2023 přestane spravovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které vzniklo v reakci na masivní uprchlickou vlnu z Ukrajiny loni na začátku března a v současnosti funguje ve Vysočanech. Koordinaci všech asistenčních center v zemi nově převezme Ministerstvo vnitra České republiky. Naopak Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU) zůstává pod správou Prahy, přesune se však na novou adresu.

Jednotlivá KACPU budou i nadále fungovat ve všech krajích České republiky, tedy i v Praze, a budou poskytovat asistenci osobám prchajícím před ozbrojeným konfliktem na Ukrajině vyvolaným Ruskou federaci nebo pomáhat s podáním žádostí o dočasnou ochranu. Od 1. dubna 2023 však koordinaci pražského asistenčního centra místo Magistrátu hl. m. Prahy převezme Ministerstvo vnitra ČR.

Služba bude nadále dostupná v objektu na náměstí Organizace spojených národů 844/1 ve Vysočanech, a to v úředních hodinách v pondělí až čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin. Lidé, kteří čekají na otevření pražského KACPU, nebo ti, kteří čekají na udělení dočasné ochrany a nemají zajištěno vlastní ubytování, budou také moci využít nepřetržité možnosti krátkodobého přístřeší.

Ze stejného místa na Vysočanech se však odstěhuje CNPUU, které nadále bude řídit Magistrát hl. m. Prahy a financováno je z fondu UNICEF. Na původní adrese přijme klienty naposledy 31. března 2023 a následně je naplánováno znovuotevření v novém zázemí na Arbesově náměstí 70/4 na Smíchově po Velikonocích, tedy 11. dubna 2023.

CNPUU představuje systémovou podporu hlavního města pro uprchlíky z Ukrajiny, slouží Ukrajincům pro řešení různých životních situací týkajících se bydlení, zdraví nebo například vzdělávání jejich dětí.

 

 


Vytvořeno 31.3.2023 12:14:55 | přečteno 247x | Bc. Lenka Doležalová
load