Prevence

Zásady bezpečného chování dětí při kontaktu s cizí osobou

Nejrizikovější skupinou populace jsou bezesporu naše děti. V rámci celé České republiky dochází často k případům, kdy se děti stávají obětí trestné činnosti. Nebezpečí na ně číhá na každém kroku. Je proto nezbytné vštěpovat jim neustále zásady bezpečného chování, zejména při kontaktu s cizími lidmi. Policisté preventivně informační skupiny se proto i při svých preventivních besedách zaměřili na děti 1. stupně základních škol, kde se věnují této problematice. Neboť opakování je matka moudrosti, chtěli  bychom i touto cestou vyzvat zejména rodiče, aby svým dětem připomněli několik nejdůležitějších zásad.

Základy bezpečného chování dětí při kontaktu s cizí osobou

•  Nikam nechoď s neznámými lidmi.
  • Cizím lidem neotvírej dveře od domu ani bytu.

• Nikdy nesedej k cizím lidem do auta

• Od cizích lidí udržuj bezpečný odstup (tak, aby na tebe nedosáhli).

• Od neznámých lidí si neber žádné jídlo ani pití.

• Každé podezřelé chování či bližší kontakt s cizím člověkem oznam rodičům, učitelům nebo přímo Policii ČR.

Desatero bezpečného chování pro děti

• Dveře bytu otevírej jen známým lidem – využívej kukátko a dveřní řetízek

• Nenos klíče viditelně a nezapomínej vždy řádně zamknout při odchodu z domova dveře

• Choď do školy vždy bezpečnou cestou, i když je delší, mimo domov se pohybuj společně s kamarády nebo spolužáky ve větších skupinkách

• Neber si od cizích osob žádné dárky (bonbóny, pamlsky) a nikam s nimi nechoď

• Nesedej si nikdy do cizího auta k neznámým lidem

• Nejezdi autostopem

• Všímej si neznámých a podezřelých lidí v domě, nevstupuj s nimi do výtahu, raději jdi pěšky

•  Nesděluj nikomu cizímu adresu trvalého pobytu a další osobní údaje, stejně tak ani do telefonu nesděluj , že rodiče nejsou doma

• Oznam neprodleně rodičům, ve škole nebo na policii, když tobě nebo kamarádům někdo ubližuje

• Staneš-li se obětí či svědkem trestného činu, vyhledej ihned pomoc. Věc neprodleně oznam. Když se staneš svědkem  že tvůj kamarád nastoupil do cizího vozidla nebo odešel s cizím člověkem, pokus se zapamatovat popis této osoby (oblečení, výška, věk, tetování…) nebo vozidla ( státní poznávací značka, barva, výrobce).

Těchto několik základních rad a informací může v budoucnu napomoci tomu, že se vaše děti nebo jejich kamarádi nestanou obětí trestné činnosti.

PoliciePolicie ČR

2.6.2022 9:35:28 | přečteno 365x | Bc. Petra Víznerová