Prevence

Vánoce jsou tady, přijměte několik užitečných rad od hasičů

Vánoční svátky patří z pohledu hasičů k těm klidnějším obdobím roku, přesto i v tomto svátečním období musí jednotky požární ochrany vyjíždět k požárům, dopravním nehodám nebo jiným mimořádným událostem, na kterých se mnohdy podílí lidská neopatrnost či neznalost.

Nejčastější příčinou vzniku požárů o Vánocích je bohužel lidská nedbalost – kouření, používání otevřeného ohně, nesprávná obsluha apod.

Naše domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály, jako jsou koberce, čalounění, záclony. Požáry v bytech se pak rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody, nehledě na ohrožení životů a zdraví. Proto i o Vánocích musíme maximálně opatrně zacházet se všemi zdroji otevřeného ohně.

Jakákoli zapálená svíčka je v podstatě otevřený oheň, a proto bychom při manipulaci s ní měli dbát zvýšené opatrnosti.

POZOR NA ADVENTNÍ VĚNCE

Pozor by si měli dávat zvláště majitelé domácích mazlíčků, především koček. Hasičští vyšetřovatelé se setkávají s případy, kdy příčinou požáru byl adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Kočka skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a následně došlo k požáru bytu.

Rizikové jsou z pohledu hasičů také věnce, které si lidé dělají sami doma. Každoročně řeší hasiči požáry adventních věnců, na kterých byl například špatně přilepený držák na svíčku, nebo bylo moc chvojí kolem svíček, které od plamínku svíčky chytlo.

Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké.

Na trhu se již v minulosti objevily adventní věnce, které byly z hlediska vzniku požáru velice nebezpečné. Byly totiž vyrobeny ze suchých dřevěných pilin, na nichž byly bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Tyto typy věnců jsou určeny jen pro dekoraci, ne pro zapálení.

Pamatujte, že každý prodávaný výrobek musí být opatřen návodem k použití, kde se lze dozvědět jak s předmětem bezpečně zacházet a jak ho správně používat.

DODRŽUJTE ZÁKLADNÍ PRAVIDLA:

• Elektrické svíčky na vánoční stromeček kupujte pouze jako certifikované výrobky opatřené českým návodem na použití.
  • Pokud si stromeček ozdobíte prskavkami, pamatujte, že jde o otevřený oheň, který nesmíte nechat bez dozoru.
  • Svíčky na adventním věnci nebo ve vánočním svícnu nikdy nenechávejte hořet bez dozoru. Pečlivě volte místo, kam zapálenou svíčku postavíte.
  • Při vánočním pečení a vaření nikdy nenechávejte bez dozoru otevřený plamen plynového hořáku.
  • Horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může dojít k popálení nebo k výbuchu.
  • Pokud se na pánvi vznítí potraviny, nejlepší je zakrýt ji pokličkou a oheň tak udusit, popřípadě použít hasicí přístroj s náplní určenou speciálně na jedlý olej.
  • Než začnete požár hasit, vypněte přívod energie (elektřinu, plyn).
  • Zábavní pyrotechniku kupujte pouze certifikovanou opatřenou českým návodem na použití.
  • Pyrotechniku skladujte tak, aby nebyla v dosahu dětí a na místech, kde může dojít k její iniciaci.
  • Pyrotechniku odpalujte podle návodu na použití, zásadně venku na volném prostranství.
  • Létající balonky štěstí nepouštějte v obytných zónách, za větrného počasí a v blízkosti skladů sena, slámy, hořlavin nebo výbušnin.
  • Pokud je to možné, vybavte svůj byt či dům hlásiči požáru.
  • Vždy mějte na paměti, že život a zdraví je cennější než majetek.

Pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče 150 nebo 112.

2.12.2021 12:19:38 | přečteno 167x | Bc. Petra Víznerová

SILVESTROVSKÁ ZÁBAVA pro seniory - ZRUŠENO
Sobotní výtvarná dílna
Výbor pro územní rozvoj a životního prostředí