Týraní si o pomoc mohou říct gestem

To, že jsou spolu lidé během pandemie častěji zavření v jedné domácnosti a zažívají více stresu, nahrává domácímu násilí. Podle výzkumu Fakulty humanitních studií a Sociologického ústavu Akademie věd je trend nárůstu jasně patrný. Proto mějte oči otevřené a dejte si pozor na konkrétní gesto. Můžete zachránit život.
Že během pandemie výrazně eskaluje domácí násilí, není už žádná nová zpráva. Pomoc obětem je nutná víc než kdykoli dříve. I proto se neziskové organizace napříč kontinenty snaží do povědomí dostat mezinárodní gesto #signalforhelp, které znamená žádost o pomoc ve svízelné situaci za zavřenými dveřmi. Oběť ho může snadno použít například při videohovoru, aniž by zanechala digitální stopu.
Oběť domácího násilí totiž nemusí používat kódovanou řeč ani nic podobného. Gesto se dá použít nenápadně ve chvíli, kdy se agresor na oběť zrovna nedívá. Člověk, kterému je gesto určeno, by měl následně zavolat na tísňovou linku a s obětí domácího násilí komunikovat jen prostřednictvím jednoduchých otázek, aby útočník nepojal podezření.
Gesto lze bezpečně případě ukázat např. kurýrovi či sousedovi z okna.
Stačí zvednout ruku dlaní od sebe, schovat palec do dlaně a pak kolem něj ohnout ostatní prsty.
Gesto, které zobrazuje symbolické uvěznění palce v dlani, vytvořila v dubnu minulého roku nezisková organizace Canadian Women’s Foundation pro oběti domácího násilí, kterých během pandemie koronaviru celosvětově přibylo obrovské množství.
Případně lze také kontaktovat některou z pomáhajících organizací. Pokud se oběť nachází v ohrožení zdraví či života, je třeba volat policii.
Nárůst zaznamenaly beze zbytku všechny organizace, které pomáhají obětem domácího násilí. Podle koalice organizací NeNa se jedná o nárůst od 40 do 60 procent.
Kde hledat pomoc?
|
Odborníci apelují na oběti, aby se nestyděly říci si o pomoc. Lze se obrátit na rodinu, přátele nebo další blízké. Pomáhající organizace také vedou krizové linky či chaty. Dále mohou pomoci zprostředkovat služby specialistů, například psychologa nebo právníka.
Domácí násilí je dlouhodobé a opakované jednání nebo vyhrožování takovým jednáním, v jehož důsledku dochází k nebezpečnému útoku proti životu, zdraví, svobodě nebo lidské důstojnosti nebo hrozí, že k němu dojde. Dochází k němu mezi osobami v rodinném nebo obdobném vztahu, které spolu často žijí ve společné domácnosti. Jedná se o stav, kdy jedna osoba využívá své převahy (fyzické, psychické, ekonomické) nad osobou druhou.
Co dělat, pokud jste obětí domácího násilí?
Sbírejte důkazy o násilném chování partnera. Posloužit může i roztrhaný oděv, vytrhané vlasy, fotografie modřin a jiných zranění, fotografie zničeného nádobí a nábytku, oken, dveří, roztrhané povlečení, rozházené věci a podobně. Pomoci může například aplikace Bright Sky, která neukládá data do telefonu.
Při jakémkoliv zranění navštivte co nejrychleji praktického lékaře, chirurga či gynekologa nebo pohotovost. Zranění zakládají odpovědnost pro trestný čin ublížení na zdraví. Lékařskou zprávu pečlivě uschovejte, pořiďte si i její opis. Bude sloužit jako důkaz v případě trestního řízení i k řízení o náhradě škody.
Stanovte si bezpečnostní plán, tedy seznam opatření a kontaktů, který vám pomůže připravit se na situace akutního ohrožení. Mějte u sebe, například v tašce, doklady, klíče a peníze, nechte si u známých tašku se základními potřebami, domluvte si signál se sousedy, najděte bezpečnou místnost, odkud lze utéct, řekněte o vaší situaci přátelům.
V případě fyzického napadení, otevřete okna nebo dveře a volejte o pomoc. Pokud se napadení stane během volání na policii, hovor nevypínejte. Dochází-li k násilným scénám opakovaně, poučte děti (pokud jsou schopné vzhledem k věku situaci pochopit), jak se mají chovat – volat sousedy, příbuzné nebo policii, utéci, schovat se… Mějte připravenou únikovou cestu.
Nestyďte se za svou situaci. Zodpovědný je za ni ten, kdo násilí páchá. Oběť nikoli.