NEDÁVEJTE PROSÍM PŘÍLEŽITOST A ŠANCI ZLODĚJŮM

Vandalismus páchaný na vozidle je problém, se kterým se mnoho lidí potýká. Zaznamenat útočníka při činu není jednoduché. Můžeme ale předcházet tomu, aby se naše auto stalo terčem zlodějů či vandalů.


Pojďme se podívat na jednotlivé situace.

  • Vozidlo parkuje na jednom místě v blízkosti vlastního objektu

  • Vozidlo parkuje v hromadné garáži

  • Vozidlo parkuje v místě, kde není možné umístit kameru mimo vůz

Kameru do auta si pořizuje čím dál víc motoristů. Přitom ji nemusíte používat pouze v provozu. Mnoho kamer do auta se prodává s nočním viděním, či hlídáním. Díky tomu může vaše auto zůstat v bezpečí i v případě, že jej zaparkujete na veřejném parkovišti.

Jako vždy je nejúčinnější obrana před škodou zabránit tomu, aby se vůbec stala. K tomu je potřeba pochopit, jaké jsou rizikové faktory pro vandalismus na autě a jak je můžu jako řidič nebo majitel ovlivnit.

Rizikové faktory vandalismu:

Pakliže uvidíte neobvyklý či podezřelý pohyb kolem vozidla, které nemusí být přímo  vaše, nebuďte lhostejní a nebojte se zavolat linku 156 či 158. Příště takovým jednáním může být zachráněno právě vaše vozidlo. Sociální sítě nebo pozdní oznámení takový problém nevyřeší.
Další informace naleznete v těchto článcích: 
http://youtu.be/lZ83nnH0cJQ

  • Velikost obce – čím větší město, tím větší je riziko, že své auto najdete po návratu „vylepšené“ neznámým pachatelem. Větší koncentrace lidí, vozidel na parkovištích, více odlehlých a nehlídaných parkovacích ploch, ale i širší paleta příležitostí (bary, kluby, sportovní utkání, demonstrace) – to všechno hraje vandalům do karet. Svoji roli hraje i anonymita. Zatímco na vesnici si lidé vidí do talíře, ve městě často neznáte ani své nejbližší sousedy a nebudete tak dávat pozor, jestli má ten, kdo se jim zrovna podezřele ometá kolem auta, dobré úmysly.

  • Nehlídaná parkoviště – kdo parkuje přímo u sebe na pozemku nebo v uzavřených garážích, je na tom výrazně lépe. Ale obzvlášť na sídlištích se spíš setkáte s tím, že auta stojí kde to jen jde a často na ně majitel ani nevidí z okna.

  • Noční hodiny – ani tohle není žádné překvapení, pod rouškou tmy se trestná činnost zkrátka páchá lépe. Méně lidí na ulici, nižší riziko, že vandala později někdo bude schopný identifikovat a opilci se zpravidla také nevrací domů zrovna v pravé poledne.

  • Cennosti v autě – tady bývá vandalismus spíš „vedlejší produkt“ během krádeže nebo pokusu o ni, nic to ale nemění na tom, že kromě odcizené věci skončíte i se škodou na vozidle

Nejbezpečnější je samozřejmě parkovat ve vlastní garáži nebo na pozemku, kam nemá přístup náhodný kolemjdoucí. Ne každý má ale tu možnost.

 Co můžu proti vandalismu udělat sám/sama?

  • Pokud už musíte auto nechat stát venku, snažte se proto pečlivě vybírat parkovací místo. I na veřejném prostoru bývají kamery, pokud v okolí nějakou vidíte, je lepší parkovat v jejím „zorném poli“. Když si jí všimne i vandal, nejspíš ho od útoku odradí. A pokud ne, máte aspoň větší šanci, že policie výtržníka později dopadne.

  • Volte taková místa, která jsou dobře osvětlená, je na ně vidět z oken (když ne vašich, tak cizích) a kde nezvyklý hluk může někdo slyšet a včas zareagovat. Naopak se moc nehodí místa v lokalitách s čilým nočním životem.

  • V autě nenechávejte viditelně ležet žádné cenné předměty a elektroniku. Vše si berte s sebou nebo dobře schovejte do kufru.

  • Parkujte v dostatečné vzdálenosti od silnice i od ostatních vozidel, vyhnete se tak nechtěnému „obouchání“ dveřmi či uražení zrcátka.

Desatero proti krádeži

1. Věnujte pozornost výběru vozidla

Nejvíce se kradou automobily, které jsou na trhu nejpočetněji zastoupené. Riziko krádeže ale závisí i na dalších faktorech - v menší míře se například kradou japonské vozy, zřejmě kvůli méně známým a složitějším technologiím.

2. Znesnadněte identifikaci vozidla

Mnoho vozidel je odcizeno tzv. na zakázku. Pokud např. necháte ze svého vozu odstranit označení motorizace, rozhodně tím zlodějům znesnadníte práci.

3. Nenechávejte ve vozidle technický průkaz ani náhradní klíče

4. Přemýšlejte o tom, kde své vozidlo parkujete

5. Věnujte pozornost základnímu zabezpečení svého automobilu

6. Zvažte „nadstandardní“ zabezpečení

7. Pokud už ve vozidle zabezpečovací zařízení máte, používejte jej

8. Nenechávejte své vozidlo bez dozoru odemčené

9. Nikomu nesvěřujte klíče od automobilu

Nebezpečné mohou být například různé „nadstandardní“ služby, kdy vám „zdarma“ vozidlo přivezou, odvezou a podobně. Udělat kopie klíčů je dnes otázkou minut.

10. Firemní řidiči jsou lhostejnější

Pakliže vidíte neobvyklý nebo podezřelý pohyb kolem vozidla a nemusí se jednat jen o to vaše, nebuďte lhostejní a kontaktujte linku 156 nebo 158. Příště takové jednání může zachránit právě vaše vozidlo.


Více k dané problematice se můžete dočíst v následujících článcích a videu: 
Policisté nabádají k opatrnosti, ve vozidlech nenechávejte viditelně odložené věci!



© SPYobchod.cz,© Portalridice.cz,© Česká televize,© Policie ČR

Vytvořeno 9.2.2023 14:23:24 | přečteno 402x | Bc. Petra Víznerová
load