MEZINÁRODNÍ DEN BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU

Mezinárodní Den bezpečnějšího internetu letos připadá na úterý 8. února a sdružení CZ.NIC, které je prostřednictvím Safer Internet Centra koordinátorem pro Českou republiku, vyzývá organizace, ale také širokou veřejnost, aby se zapojili a představili vlastní aktivity, jejichž smyslem je udělat internet lepším a bezpečnějším místem. Jak podpořit Den bezpečnějšího internetu se zájemci dozví na stránkách projektu Bezpečně na netu.

Posláním sdružení CZ.NIC je vedle správy doménového registru také osvěta související s internetovou bezpečností včetně zodpovědného jednání samotných uživatelů. V rámci osvětových a vzdělávacích aktivit sdružení vznikly v minulosti například populárně naučné seriály Jak na Internet a Nebojte se Internetu, na něž potom navázaly tematické kurzy, které nabízí vzdělávací centrum Akademie CZ.NIC. Dalším projektem doplňujícím tyto aktivity je Safer Internet Centrum.

České Safer Internet Centrum vzniklo díky podpoře Evropské komise a jeho cílem je koordinovat národní aktivity zaměřené na zlepšení on-line bezpečnosti dětí v České republice. Veřejnost tak může již přes rok využít nabídky vzdělávacích programů projektu Bezpečně na netu nebo služeb horké linky STOPonline.cz, kam lze hlásit nezákonný obsah na internetu.

„V letošním roce máme v plánu vybavit všechny základní školy v České republice nástěnkou, která bude obsahovat tipy, jak bezpečně využívat internet a internetové technologie. Zároveň se na ní žáci dozví, jak řešit krizové situace nebo kam se obrátit o pomoc. Z audiovizuálních počinů bych rád upozornil na nový seriál pro děti, který bude věnován tématům mediální gramotnosti a prevenci rizikového chování na internetu. Společně s Univerzitou Palackého potom máme v plánu realizovat výzkum rizikového chování v dětských domovech, jehož výsledkem byl měl být videokurz na míru pro děti z těchto často opomíjených skupin,“ přibližuje aktuální plány Safer Internet Centra jeho koordinátor Martin Kožíšek.

Den bezpečnějšího internetu a projekty do něj zapojené bude možné sledovat také v příspěvcích na sociálních sítích Facebook a Twitter, a to díky hashtagům #SaferInternetDay a #SID2021.

ikona souborusid2022.pdf
Vytvořeno 8.2.2022 13:41:32 | přečteno 892x | Bc. Petra Víznerová
load