Na obsah stránky

Jazyk:

Praha 11

Oficiální internetové stránky Městské části Praha 11
Zvětšit písmo:A A A
Výběr jazyka:
Vyhledávání

Navigace

Prevence

 
 

Jak předcházet požárům?

Vzhledem k faktu, že v poslední době došlo na území Jižního Města k několika rozsáhlým požárům bytů, rádi bychom uvedli několik preventivních informací, jak požárům předcházet.


Na úvod trochu nezbytné a bohužel ale i tragické statistiky:

K požárům v domácnostech vyjíždějí hasiči každoročně v několika tisících případů. A co je ještě mnohem horší, při těchto požárech umírají každý rok desítky lidí. Je proto velmi důležité uvědomit si, z jakých příčin vznikají požáry v domech a bytech nejčastěji a přizpůsobit tomu i samotnou prevenci.

Hasiči často řeší v domácnostech požáry způsobené elektrickými spotřebiči, případně závadou na elektroinstalaci. Elektrické rozvody se opotřebují časem, nebo dochází k jejich přetěžování kvůli zapojení velkého množství spotřebičů. Proto byste měli nechat elektroinstalaci pravidelně zkontrolovat odborníkem.

Co se týče elektrických spotřebičů, patří k nejčastějším viníkům požárů rychlovarná konvice. K jejímu vznícení dochází nejčastěji kvůli závadě na pojistce či vypínači konvice. Rychlovarnou konvici byste proto měli po každém použití postavit mimo podstavec, nebo ji zcela vytáhnout ze zásuvky.

Požár může vzniknout rovněž při nabíjení telefonu či notebooku. V nejhorším případě může baterie dokonce vybuchnout. Proto vždy při nabíjení přístrojů buďte doma, používejte originální nabíječky a sledujte, zda se nabíječka nepřehřívá nebo nemá poškozený kabel. Když odcházíte z domova, vypojte nabíječku ze zásuvky!!!

Při požáru elektrických spotřebičů je nejlepší nejprve odpojit přívod elektřiny. Elektrická zařízení pod napětím nikdy nehaste vodou ani pěnovým hasicím přístrojem. Vhodné jsou práškové hasicí přístroje nebo hasicí spreje.

Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny vzniku požáru v domácnosti.

1. Používání poškozených elektrospotřebičů

Velkým hazardem je skutečně používání poškozených elektrospotřebičů, včetně kabelů. Veškeré elektrospotřebiče by měly být v naprostém pořádku. Signálem, že je něco špatně, může být i nestandardní zvuk či zápach, který se uvolňuje při používání. Polámaný kabel či poškozenou nabíječku ihned vyměňte!!!

2. Nabíjení mobilního telefonu v posteli

Mobil pod polštář nepatří ani tehdy, když není nabíječka nijak poškozená. Zcela nevhodné je nabíjet mobil v posteli a ještě ho přikrýt polštářem, protože navýšení teploty je několikanásobné. V takovém případě pak může polštář snadno vzplanout a to přímo vám pod hlavou. Obecně je lepší mobily či notebooky nabíjet přes den.

3. Nechávání adaptérů v zásuvce

Rizikové může být i nepřetržité nechávání nabíjecích adaptérů v zásuvce, i ve chvíli, kdy se v podstatě nepoužívají a přístroj na ně není napojen. Toto se děje bohužel poměrně často a bývá velmi častou příčinou požáru.

4. Přetížená vícezásuvková „prodlužovačka

I klasická vícezásuvková prodlužovačka může být „žhavým kandidátem na vznícení“. A to paradoxně kvůli účelu, pro který si ji každý z nás kupuje – zapojení více spotřebičů najednou. Pokud je pak najednou i zapnete, může to způsobit přehřátí v zásuvce, zkrat, a někdy dokonce i požár.

5. Počítač v posteli nebo štosy papírů kolem něj

I počítač, resp. notebook, se může přehřát a začít hořet. Rizikové tak je nechávat ho běžet v posteli položený jen na dece nebo matraci. Ještě když je zapojen do sítě, dochází opět k přehřátí a v kombinaci s dekou, peřinou či matrací, může opět dojít ke vznícení!!!

http://youtu.be/r8fjqyjDGVo

V každém případě doporučujeme umístit na strategické místo v domácnosti přenosný hasicí přístroj, který vyjde na několik stovek korun.

Pokud už k požáru dojde, snažte se zůstat co nejvíce v klidu – nezmatkujte a postupujte podle obecných doporučení. Nejsnáze lze uhasit začínající požár, pokud k tomu máte možnosti. Požár nás ohrožuje nejen samotným plamenem, ale i žárem a zplodinami hoření, které mohou být v případě některých chemických látek i toxické.

První věc, která vám v zakouřené místnosti pomůže, je provizorní ochrana dýchacích cest. V každé místnosti se určitě najde kus látky, kterou si můžete přidržet přes nos a ústa, aby vás kouř tak nedráždil. Nejlepším řešením je např. triko s dlouhými rukávy nebo šátek, který si můžete zavázat na temeni hlavy a nemusíte tak látku držet. Máte-li možnost, textilii navlhčete vodou.

chovani pri pozaru dvere

Zachovejte se jako profesionální hasič - pohybujte se při zemi (v podřepu nebo na všech čtyřech). U země bude nejlepší viditelnost a nejmenší hustota kouře, který stoupá vždy směrem ke stropu.

Jste-li v situaci, kdy můžete místnost opustit pouze dveřmi, pod kterými proniká do pokoje kouř, musíte postupovat následovně:

Dveře hned neotvírejte! Hřbetem ruky, který je citlivější, opatrně vyzkoušejte od spodu minimálně do výšky kliky, nejsou-li dveře horké. Zdá-li se vám, že dveře zahřáté nejsou, zkontrolujte to ještě na klice, je-li kovová. Kov vede teplo velmi dobře a neukáže-li se zvýšená teplota na dveřním křídle, na kovové klice to určitě poznáte. V případě, že dveře zahřáté nejsou, opatrně je na cca 15 cm otevřete (nejlépe z místa, kde jsou panty dveří), tak byste byli chráněni před případným kouřem, šlehajícími plameny nebo padajícími předměty. Nestane-li se nic takového, teprve pak můžete pokračovat dál do vedlejší místnosti. Tento postup opakujte u každých dveří, které máte na trase z ohroženého prostoru. Nezapomeňte varovat a pomoci opustit zakouřený prostor dalším členům domácnosti. Pokud jsou dveře horké, s největší pravděpodobností je rozsah požáru ve vedlejší místnosti takový, že jej nejste vlastními silami schopni zvládnout. Dveře jsou v tuto chvíli bariérou, která vás byť jen na pár minut může před plameny ochránit. Dveře v tomto případě nesmíte otvírat!!! Jedinou možností je zůstat v místnosti. Ucpěte mezeru mezi dveřmi a prahem textilem (peřina, polštáře, oblečení apod.), aby se k vám dostalo co nejméně kouře.

 chovani pri pozaru deka

Dejte o sobě a nebezpečí vědět! Volejte z okna, tlučte do topení (vhodné je použít např. šatní ramínka, baseballovou pálku, tenisovou raketu apod.), tlučte do stěn. V panelových nebo bytových domech tímto způsobem upozorníte na nebezpečí najednou velký počet sousedů, kteří vám mohou pomoci. Vy naopak pomůžete jim tím, že se vzbudí, mohou na nebezpečí začít reagovat. Především ve výškových budovách je obtížné hned identifikovat místo požáru. Pomozte hasičům, aby vás co nejrychleji našli. Do okna přivřete prostěradlo nebo jiný velký kus světlé látky (závěsy, potahy apod.). 

chovani pri pozaru prosteradlo

Hasiči tak už při příjezdu k budově vidí, kde jste. V místnosti se snažte dostat k oknu. Můžete ho nechat mírně pootevřené a dýchat „čerstvější“ vzduch. Oknem se k vám také mohou dostat hasiči pomocí výškové techniky a v prostoru před ním bude nejlepší viditelnost. Nemusíte se bát, že by na vás zasahující hasič vysypal celou skleněnou výplň okna. S největší pravděpodobností okno otevře klasickým způsobem a nebude jej „vysklívat“.

Při samotném požáru je třeba zachránit zejména svůj, ale též i další životy. Snažte se co nejrychleji dům/byt opustit. Pokud je to možné, zkuste vypnout jističe elektřiny a uzavřít přívod plynu. Volejte „hoří!“ a o tomto faktu informujte i osoby, které s vámi žijí v panelovém či bytovém domě. Jakmile dům opustíte, volejte na tísňovou linku 150/112! Pokud dojde k samovolné evakuaci, shromážděte se daleko od požáru. Pokud víte o tom, že někdo mohl v domě zůstat, informujte o tom při příjezdu hasiče. Stejně tak hasiče informujte i o zvířatech a také (pokud se v obydlí nachází), nějaké nebezpečné věci – propanbutanové lahve a podobně.

Zásady správného parkování k umožnění průjezdu záchranářů

Věděli jste, že při zachování 3m na průjezd v rovném úseku zbývá hasičům 25cm po obou stranách vozidla na výstup a manipulaci kolem něho (vytažení hadic a jiného vybavení nutného pro zásah) a přitom mají v případě požáru na zádech ještě dýchací přístroj. Jen 3 metry nestačí! Při parkování myslete na to, aby místem projela i požární technika, která pro manévrování potřebuje podstatně více prostoru než běžný automobil.

Hasiči jsou zde pro nás 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. V případě, že potřebujeme jejich pomoc, okamžitě vyjíždějí. To, zda se však k nám včas dostanou, záleží i nás. Každý řidič může k bezproblémovému zásahu hasičů přispět svým chováním, a to nejen při samotné jízdě tím, že správně a včas vytvoří volný jízdní pruh pro vozidla s právem přednosti jízdy, ale také při samotném parkování. I zde je důležité mít na paměti případný průjezd záchranářů. Se zvyšujícím se počtem automobilů klesá počet volných parkovacích míst. Ulice jsou doslova přeplněné parkujícími automobily. Neukáznění řidiči parkují své vozy i na místech kde je to zakázáno a tím vystavují jak sebe, tak obyvatele ve svém okolí nebezpečí z prodlení při zranění, ohrožení života a také vyšším ztrátám na majetku. Zejména na sídlištích ve městech mají hasiči problémy kvůli špatnému parkování vozidel přijet až na místo mimořádné události. Není výjimkou, že dojedou téměř až k místu požáru během několika minut, ale další cenné minuty ztrácejí na posledních stovkách metrů, kdy se hasičské cisterny a zejména dlouhá vozidla se žebříky musejí pomalu proplétat mezi špatně zaparkovanými vozidly. Někdy dokonce musejí hasiči takto zaparkovaná vozidla ručně přenášet mimo vozovku, aby si cestu uvolnili.

http://youtu.be/MQ0GFWj16II

Opravdu je pro vás zaparkování svého vozidla až u vchodu daleko důležitější, než životy lidí bydlících ve stejném domě, jako vy?



20.6.2022 13:50:45 | přečteno 481x | Bc. Petra Víznerová

Kalendář akcí >

Boris Jirků: Z cest
Komise pro média a informace RMČ Praha 11
Výbor pro územní rozvoj ZMČ Praha 11
CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: DO CHUCHLE A ZA PŘEVALÁKY
ZVEME NA PŘEDNÁŠKU: 0ční onemocnění (zhoršení zraku, šedý, zelený zákal)
Kino klub Zahrada – Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu
Kino klub Zahrada – Nic bych neměnila
Boris Jirků: Z cest
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Pražská Hanspaulka - legendární vilová čtvrť
ZVEME NA PŘEDNÁŠKU: 0ční onemocnění (zhoršení zraku, šedý, zelený zákal)
Boris Jirků: Z cest
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11
Morana a Májíček – divadlo KAKÁ
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Country bál Knokaut
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Sobotní výtvarná dílna
Vodnická pohádka – Divadélko Romaneto
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11
Sportovní komise RMČ Praha 11
Bytová komise RMČ Praha 11
Vzpomínka na Oldřicha Nového
Kino klub Zahrada – Šťastně až na věky
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Drum Circle s Petrem Šušorem
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Kontrolní výbor ZMČ Praha 11
Komise pro výchovu, vzdělávání a národnostní menšiny RMČ Praha 11
Čarovná květina – Divadlo Kůzle
Michal Foltýn / Mio Sakamoto
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Melodie pro každého
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Kino klub Zahrada – Děti Nagana
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
TANEČNÍ A SPOLEČENSKÉ ODPOLEDNE pro seniory
Šansony na tvrzi
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Kino klub Zahrada – Velryba
Kristina Barta Quartet
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Sportovní komise RMČ Praha 11
Velikáni swingu aneb od Gershwina po Glenn Millera
Kino klub Zahrada – Julie, co by bylo kdyby…
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Sociální a zdravotní komise RMČ Praha 11
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Komise pro životní prostředí a veřejný prostor RMČ Praha 11
Kocour v botách – Toymachine
Lidé jako olivy: Cyril Höschl
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Komentovaná prohlídka výstavy autorem Boris Jirků: Z cest
Setkání k rekonstrukci náměstíčka ve vnitrobloku Brechtova – Matúškova – Dubnova (tzv. Blankytu)
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Komentovaná vycházka pro seniory: PRAŽSKÁ HANSPAULKA - legendární vilová čtvrť, kde žili Lída Baarová i Vlasta Burian
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Výbor pro územní rozvoj ZMČ Praha 11
Mystik Jan Ámos Komenský
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Jazz klub Tvrz: Blue Hats
Boris Jirků: Z cest
Jen tak: Výstava fotografií v budově radnice
Boris Jirků: Z cest
Boris Jirků: Z cest
Nedělní pohádka pro děti: Pohádka lesní
 

Senior TAXI

Více

TV Expres

Více

Mobilní aplikace Praha 11 v mobilu

pohodlný přístup ke všem informací z webového portálu www.praha11.cz ve Vašem chytrém zařízení

Více

 

Důležité kontakty

Úřad městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1
149 41 Praha 415

tel: 267 902 111

O-linka (pro dotazy)
800 104 300
obcanskalinka@praha11.cz

Podatelna (pro korespondenci)
podatelna@praha11.cz

Úřední hodiny

Odbory: územního rozvoje, kancelář starosty, kancelář tajemníka, ekonomický, majetkoprávní, správy majetku

Aktuální úřední hodiny

Úřad MČ Praha 11 © 2003-2010  |  podatelna@praha11.cz  |  webmaster  |  prohlášení o přístupnostimapa webu  |  RSS | QSw| QSa
load