Jak předcházet požárům?

Vzhledem k faktu, že v poslední době došlo na území Jižního Města k několika rozsáhlým požárům bytů, rádi bychom uvedli několik preventivních informací, jak požárům předcházet.


Na úvod trochu nezbytné a bohužel ale i tragické statistiky:

K požárům v domácnostech vyjíždějí hasiči každoročně v několika tisících případů. A co je ještě mnohem horší, při těchto požárech umírají každý rok desítky lidí. Je proto velmi důležité uvědomit si, z jakých příčin vznikají požáry v domech a bytech nejčastěji a přizpůsobit tomu i samotnou prevenci.

Hasiči často řeší v domácnostech požáry způsobené elektrickými spotřebiči, případně závadou na elektroinstalaci. Elektrické rozvody se opotřebují časem, nebo dochází k jejich přetěžování kvůli zapojení velkého množství spotřebičů. Proto byste měli nechat elektroinstalaci pravidelně zkontrolovat odborníkem.

Co se týče elektrických spotřebičů, patří k nejčastějším viníkům požárů rychlovarná konvice. K jejímu vznícení dochází nejčastěji kvůli závadě na pojistce či vypínači konvice. Rychlovarnou konvici byste proto měli po každém použití postavit mimo podstavec, nebo ji zcela vytáhnout ze zásuvky.

Požár může vzniknout rovněž při nabíjení telefonu či notebooku. V nejhorším případě může baterie dokonce vybuchnout. Proto vždy při nabíjení přístrojů buďte doma, používejte originální nabíječky a sledujte, zda se nabíječka nepřehřívá nebo nemá poškozený kabel. Když odcházíte z domova, vypojte nabíječku ze zásuvky!!!

Při požáru elektrických spotřebičů je nejlepší nejprve odpojit přívod elektřiny. Elektrická zařízení pod napětím nikdy nehaste vodou ani pěnovým hasicím přístrojem. Vhodné jsou práškové hasicí přístroje nebo hasicí spreje.

Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny vzniku požáru v domácnosti.

1. Používání poškozených elektrospotřebičů

Velkým hazardem je skutečně používání poškozených elektrospotřebičů, včetně kabelů. Veškeré elektrospotřebiče by měly být v naprostém pořádku. Signálem, že je něco špatně, může být i nestandardní zvuk či zápach, který se uvolňuje při používání. Polámaný kabel či poškozenou nabíječku ihned vyměňte!!!

2. Nabíjení mobilního telefonu v posteli

Mobil pod polštář nepatří ani tehdy, když není nabíječka nijak poškozená. Zcela nevhodné je nabíjet mobil v posteli a ještě ho přikrýt polštářem, protože navýšení teploty je několikanásobné. V takovém případě pak může polštář snadno vzplanout a to přímo vám pod hlavou. Obecně je lepší mobily či notebooky nabíjet přes den.

3. Nechávání adaptérů v zásuvce

Rizikové může být i nepřetržité nechávání nabíjecích adaptérů v zásuvce, i ve chvíli, kdy se v podstatě nepoužívají a přístroj na ně není napojen. Toto se děje bohužel poměrně často a bývá velmi častou příčinou požáru.

4. Přetížená vícezásuvková „prodlužovačka

I klasická vícezásuvková prodlužovačka může být „žhavým kandidátem na vznícení“. A to paradoxně kvůli účelu, pro který si ji každý z nás kupuje – zapojení více spotřebičů najednou. Pokud je pak najednou i zapnete, může to způsobit přehřátí v zásuvce, zkrat, a někdy dokonce i požár.

5. Počítač v posteli nebo štosy papírů kolem něj

I počítač, resp. notebook, se může přehřát a začít hořet. Rizikové tak je nechávat ho běžet v posteli položený jen na dece nebo matraci. Ještě když je zapojen do sítě, dochází opět k přehřátí a v kombinaci s dekou, peřinou či matrací, může opět dojít ke vznícení!!!

http://youtu.be/r8fjqyjDGVo

V každém případě doporučujeme umístit na strategické místo v domácnosti přenosný hasicí přístroj, který vyjde na několik stovek korun.

Pokud už k požáru dojde, snažte se zůstat co nejvíce v klidu – nezmatkujte a postupujte podle obecných doporučení. Nejsnáze lze uhasit začínající požár, pokud k tomu máte možnosti. Požár nás ohrožuje nejen samotným plamenem, ale i žárem a zplodinami hoření, které mohou být v případě některých chemických látek i toxické.

První věc, která vám v zakouřené místnosti pomůže, je provizorní ochrana dýchacích cest. V každé místnosti se určitě najde kus látky, kterou si můžete přidržet přes nos a ústa, aby vás kouř tak nedráždil. Nejlepším řešením je např. triko s dlouhými rukávy nebo šátek, který si můžete zavázat na temeni hlavy a nemusíte tak látku držet. Máte-li možnost, textilii navlhčete vodou.

chovani pri pozaru dvere

Zachovejte se jako profesionální hasič - pohybujte se při zemi (v podřepu nebo na všech čtyřech). U země bude nejlepší viditelnost a nejmenší hustota kouře, který stoupá vždy směrem ke stropu.

Jste-li v situaci, kdy můžete místnost opustit pouze dveřmi, pod kterými proniká do pokoje kouř, musíte postupovat následovně:

Dveře hned neotvírejte! Hřbetem ruky, který je citlivější, opatrně vyzkoušejte od spodu minimálně do výšky kliky, nejsou-li dveře horké. Zdá-li se vám, že dveře zahřáté nejsou, zkontrolujte to ještě na klice, je-li kovová. Kov vede teplo velmi dobře a neukáže-li se zvýšená teplota na dveřním křídle, na kovové klice to určitě poznáte. V případě, že dveře zahřáté nejsou, opatrně je na cca 15 cm otevřete (nejlépe z místa, kde jsou panty dveří), tak byste byli chráněni před případným kouřem, šlehajícími plameny nebo padajícími předměty. Nestane-li se nic takového, teprve pak můžete pokračovat dál do vedlejší místnosti. Tento postup opakujte u každých dveří, které máte na trase z ohroženého prostoru. Nezapomeňte varovat a pomoci opustit zakouřený prostor dalším členům domácnosti. Pokud jsou dveře horké, s největší pravděpodobností je rozsah požáru ve vedlejší místnosti takový, že jej nejste vlastními silami schopni zvládnout. Dveře jsou v tuto chvíli bariérou, která vás byť jen na pár minut může před plameny ochránit. Dveře v tomto případě nesmíte otvírat!!! Jedinou možností je zůstat v místnosti. Ucpěte mezeru mezi dveřmi a prahem textilem (peřina, polštáře, oblečení apod.), aby se k vám dostalo co nejméně kouře.

 chovani pri pozaru deka

Dejte o sobě a nebezpečí vědět! Volejte z okna, tlučte do topení (vhodné je použít např. šatní ramínka, baseballovou pálku, tenisovou raketu apod.), tlučte do stěn. V panelových nebo bytových domech tímto způsobem upozorníte na nebezpečí najednou velký počet sousedů, kteří vám mohou pomoci. Vy naopak pomůžete jim tím, že se vzbudí, mohou na nebezpečí začít reagovat. Především ve výškových budovách je obtížné hned identifikovat místo požáru. Pomozte hasičům, aby vás co nejrychleji našli. Do okna přivřete prostěradlo nebo jiný velký kus světlé látky (závěsy, potahy apod.). 

chovani pri pozaru prosteradlo

Hasiči tak už při příjezdu k budově vidí, kde jste. V místnosti se snažte dostat k oknu. Můžete ho nechat mírně pootevřené a dýchat „čerstvější“ vzduch. Oknem se k vám také mohou dostat hasiči pomocí výškové techniky a v prostoru před ním bude nejlepší viditelnost. Nemusíte se bát, že by na vás zasahující hasič vysypal celou skleněnou výplň okna. S největší pravděpodobností okno otevře klasickým způsobem a nebude jej „vysklívat“.

Při samotném požáru je třeba zachránit zejména svůj, ale též i další životy. Snažte se co nejrychleji dům/byt opustit. Pokud je to možné, zkuste vypnout jističe elektřiny a uzavřít přívod plynu. Volejte „hoří!“ a o tomto faktu informujte i osoby, které s vámi žijí v panelovém či bytovém domě. Jakmile dům opustíte, volejte na tísňovou linku 150/112! Pokud dojde k samovolné evakuaci, shromážděte se daleko od požáru. Pokud víte o tom, že někdo mohl v domě zůstat, informujte o tom při příjezdu hasiče. Stejně tak hasiče informujte i o zvířatech a také (pokud se v obydlí nachází), nějaké nebezpečné věci – propanbutanové lahve a podobně.

Zásady správného parkování k umožnění průjezdu záchranářů

Věděli jste, že při zachování 3m na průjezd v rovném úseku zbývá hasičům 25cm po obou stranách vozidla na výstup a manipulaci kolem něho (vytažení hadic a jiného vybavení nutného pro zásah) a přitom mají v případě požáru na zádech ještě dýchací přístroj. Jen 3 metry nestačí! Při parkování myslete na to, aby místem projela i požární technika, která pro manévrování potřebuje podstatně více prostoru než běžný automobil.

Hasiči jsou zde pro nás 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. V případě, že potřebujeme jejich pomoc, okamžitě vyjíždějí. To, zda se však k nám včas dostanou, záleží i nás. Každý řidič může k bezproblémovému zásahu hasičů přispět svým chováním, a to nejen při samotné jízdě tím, že správně a včas vytvoří volný jízdní pruh pro vozidla s právem přednosti jízdy, ale také při samotném parkování. I zde je důležité mít na paměti případný průjezd záchranářů. Se zvyšujícím se počtem automobilů klesá počet volných parkovacích míst. Ulice jsou doslova přeplněné parkujícími automobily. Neukáznění řidiči parkují své vozy i na místech kde je to zakázáno a tím vystavují jak sebe, tak obyvatele ve svém okolí nebezpečí z prodlení při zranění, ohrožení života a také vyšším ztrátám na majetku. Zejména na sídlištích ve městech mají hasiči problémy kvůli špatnému parkování vozidel přijet až na místo mimořádné události. Není výjimkou, že dojedou téměř až k místu požáru během několika minut, ale další cenné minuty ztrácejí na posledních stovkách metrů, kdy se hasičské cisterny a zejména dlouhá vozidla se žebříky musejí pomalu proplétat mezi špatně zaparkovanými vozidly. Někdy dokonce musejí hasiči takto zaparkovaná vozidla ručně přenášet mimo vozovku, aby si cestu uvolnili.

http://youtu.be/MQ0GFWj16II

Opravdu je pro vás zaparkování svého vozidla až u vchodu daleko důležitější, než životy lidí bydlících ve stejném domě, jako vy?Vytvořeno 20.6.2022 13:50:45 | přečteno 626x | Bc. Petra Víznerová
load