Prevence

Dítě nebo zvíře v zaparkovaném autě? Doslova "vražda"!

Jakkoli by se mohlo zdát zbytečné to znovu připomínat, množící se případy od nás i ze světa ukazují, že někteří rodiče a majitelé zvířat jsou nadále schopni ponechávat během léta v autě zavřené své ratolesti či domácí mazlíčky. Mnozí mají pocit, že když si odskočí na pár minut do obchodu, nic se nestane.

Během jedné hodiny se může interiér vozu vyhřát až na 47 stupňů Celsia a stát se tak smrtelnou pastí pro dítě nebo domácího mazlíčka. Vážně při tom ohrožuje i dospělého člověka v dobré tělesné kondici.

Je třeba si uvědomit, že dětské tělo obsahuje mnohem více vody a proto je daleko citlivější na jakoukoliv změnu teploty a tedy přehřátí. Dítě se přitom nejprve potí, což je automatická snaha těla o ochlazení, nicméně s rostoucí teplotou ve voze zakrátko již ani to nepomáhá. Dochází tedy k motání hlavy, křečím, apatii, ztrátě vědomí a v konečném důsledku bohužel také k úmrtí.

Snad nejzásadnějším problémem ovšem je, že ke všemu výše zmíněnému dochází velmi rychle, prakticky v řádu minut. Teplota ve voze totiž stoupá v průměru každých deset minut o deset stupňů. I když je tedy venku jen 20 stupňů Celsia, postačí 20 minut, a rázem jsou děti či zvířata vystavené čtyřicítkám, ovšem při zcela nehybném vzduchu.

Ještě horší situace nastává ve chvíli, kdy dítě navíc necháte připoutané v autosedačce, neboť v takové chvíli se nemůže ani protáhnout. Tragédie tak může nastat ještě rychleji, i proto, že dochází k zintenzivnění bolesti. Dítě následně přechází z pokňourávání v pláč, který jej ovšem ještě více vyčerpává. Smrt tak může přijít i do pouhých 10 minutách.

Rychlost ohřívání závisí i na typu vozidla. Malé městské automobily se ohřívají rychleji než kombíky nebo minivany

Tipy na udržení co nejnižší teploty v zaparkovaném automobilu:

• parkujte ve stínu
  • nechejte okna otevřená alespoň na dva centimetry
  • na co největší množství oken použijte sluneční clonu
  • ideální je použití solárního ventilátoru
  • nejlépe odpuzují sluneční paprsky světlé vozy a okna s certifikovanou ochrannou fólií

Ani dodržení všech těchto pravidel ale neopravňuje majitele, aby v autě nechal dítě nebo domácího mazlíčka. Situace, která znamená smrtelné riziko, může navzdory všem opatřením nastat velmi rychle.

Vyzkoušejte si byť jen minutový pobyt v rozpáleném autě bez zapnuté klimatizace. Na vlastní kůži tak okusíte, co se s lidským tělem děje. Když následně vše ještě několikanásobně umocníte, budete vědět, čím musí procházet děti či zvířata, jež jsou takto lehkovážně ponechaná neskutečnému horku. A dost možná je díky tomu uvnitř auta již nikdy nenecháte.

leták

22.7.2022 9:42:42 | přečteno 1083x | Bc. Petra Víznerová