Jeho cílem bylo ve spolupráci s místními základními školami najít formou workshopů uzpůsobených věku dětí odpovědi na následující otázky:
Do realizace bylo zapojeno 12 tříd prvního i druhého stupně z celkem 6 základních škol.
Díky zapojení 230 žáků prvního i druhého stupně, ze škol, jejichž spádové oblasti pokrývají výraznou většinu Prahy 11, se podařilo získat značný objem hodnotných informací – podnětů, které jsou dostatečně popsány a lokalizovány. K množství a rozmanitosti získaných podnětů nepochybně přispěla i přítomnost externích lektorů (a nikoliv pedagogů školy) při sběru spolu s vědomím jejich anonymizace.
Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo k venčení psů.
Zaměřili jsme se tedy na důsledky z hlediska trávení volného času dětí ve veřejném prostoru. Bezpečnost Jižního města dětí vnímají poněkud jinak.
Za nejkritičtější místa děti označily zastávky metra Opatov, Roztyly a Háje. Právě na tyto lokality se Praha 11 v budoucnu zaměří.
Výstupy projektu využije Úřad městské části Praha 11 k:
prevenci sociálně patologického chování a kriminality,
dalšímu rozpracování a naplňování Pasportu pobytových veřejných prostranství městské části Praha 11 vhodných k regeneraci,
optimalizaci nabídky volnočasových aktivit nejen pro děti různého věku v různých částech Jižního Města (městské části Praha 11),
zvýšení povědomí a zájmu rodinných příslušníků o problematiku kvality a bezpečnosti veřejného prostoru; zvýšení množství a relevance podnětů od dospělých obyvatel Jižního Města (městské části Praha 11).
Bezpečnost veřejného prostoru očima dětí - studie ke zveřejnění.pdf
Úřad městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1
149 41 Praha 415
tel: 267 902 111
O-linka
800 104 300
obcanskalinka@praha11.cz
Odbory: územního rozvoje, kancelář starosty, kancelář tajemníka, ekonomický, majetkoprávní, správy majetku