Prevence

Bezpečnost veřejného prostoru na Jižním Městě očima dětí

Projekt Bezpečnost veřejného prostoru na Jižním Městě očima dětí vznikl ve spolupráci Odboru školství a kultury, Odboru územního rozvoje a Oddělení krizového řízení Úřadu městské části Praha 11.

Jeho cílem bylo ve spolupráci s místními základními školami najít formou workshopů uzpůsobených věku dětí odpovědi na následující otázky:

• Kde ve veřejném prostoru Jižního Města se děti nejčastěji pohybují?
  • Jakým způsobem v něm tráví volný čas?
  • Co se v těchto místech dětem líbí/nelíbí, co zde mají/nemají rády, co zde dobře funguje/nefunguje?
  • Na kterých místech se cítí nepříjemně nebo nebezpečně a z jakého důvodu? Jak by se podle dětí mohla tato problematická místa zlepšit?

Do realizace bylo zapojeno 12 tříd prvního i druhého stupně z celkem 6 základních škol.

Díky zapojení 230 žáků prvního i druhého stupně, ze škol, jejichž spádové oblasti pokrývají výraznou většinu Prahy 11, se podařilo získat značný objem hodnotných informací – podnětů, které jsou dostatečně popsány a lokalizovány. K množství a rozmanitosti získaných podnětů nepochybně přispěla i přítomnost externích lektorů (a nikoliv pedagogů školy) při sběru spolu s vědomím jejich anonymizace.

Jižní Město se potýká s problémem společným nejen sídlištím, ale většině městských čtvrtí – množstvím veřejných prostranství, často nízké kvality. Mnohá jsou spíše zbytkovými prostory mezi budovami, které slouží nanejvýš jako zkratky pro chodce nebo k venčení psů.

Zaměřili jsme se tedy na důsledky z hlediska trávení volného času dětí ve veřejném prostoru. Bezpečnost Jižního města  dětí vnímají poněkud jinak.

Za nejkritičtější místa děti označily zastávky metra Opatov, Roztyly a Háje. Právě na tyto lokality se Praha 11 v budoucnu zaměří.

Výstupy projektu využije Úřad městské části Praha 11 k:

• prevenci sociálně patologického chování a kriminality,

• dalšímu rozpracování a naplňování Pasportu pobytových veřejných prostranství městské části Praha 11 vhodných k regeneraci,

• optimalizaci nabídky volnočasových aktivit nejen pro děti různého věku v různých částech Jižního Města (městské části Praha 11),

• zvýšení povědomí a zájmu rodinných příslušníků o problematiku kvality a bezpečnosti veřejného prostoru; zvýšení množství a relevance podnětů od dospělých obyvatel Jižního Města (městské části Praha 11).

ikona souboruBezpečnost veřejného prostoru očima dětí - studie ke zveřejnění.pdf

ikona souboruBezpečnost veřejného prostoru očima dětí - prezentace.pdf

20.11.2020 13:14:14 | přečteno 529x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11