Bezpečně na koloběžce / elektrokoloběžce

V posledních letech je kromě jízdy na kole velmi oblíbená jízda na koloběžce nebo elektrokoloběžce. Tuto aktivitu vyhledávají nejen dospělí, ale i děti. Málokdo ovšem ví, jaké jsou povinnosti jezdce při pohybu, a to jak na silnici, tak i na chodníku.

Osoba jedoucí na jakékoliv koloběžce je považována z pohledu zákona o provozu na pozemních komunikacích za cyklistu. Platí pro ni tedy stejná ustanovení jako pro osobu jedoucí na kole!

Koloběžka musí být v dobrém technickém stavu a splňovat povinnou výbavu:

  • dvě na sobě nezávislé funkční brzdy (některé dětské koloběžky nemají ruční brzdu a brzdí se na nich pouze tlakem na zadní blatník – nášlapnou brzdou)
  • přední bílá odrazka
  • zadní červená odrazka
  • boční oranžové odrazky
  • za snížené viditelnosti světlo vepředu a vzadu
  • zaslepení konců řídítek

Při jízdě na koloběžce platí:

  • Děti do deseti let smí jezdit po chodníku, po silnici však pouze v doprovodu osoby starší 15 let.
  • Stejně jako cyklisté, ani jezdec na koloběžce nesmí přejíždět po přechodu pro chodce.  
  • Každý, kdo nedovršil 18 let, musí mít dle zákona za jízdy na hlavě řádně nasazenou helmu.
  • I přesto, že se jedná o velkou koloběžku/elektrokoloběžku, je určena pouze pro jednu osobu!

Apelujeme na rodiče, aby u svých ratolestí dbali na výše uvedené povinnosti. V případě, že dětem pořídíte elektrokoloběžku, neberte její používání na lehkou váhu, protože může dosáhnout větší rychlosti jízdy než běžná koloběžka. Děti řádně poučte o používání tohoto dopravního prostředku a zejména o opatrnosti!

Právě obeznámení s riziky neopatrné a nebezpečné jízdy může snížit hrozbu úrazů či dopravních nehod, které mohou mít až fatální následky.

Sedmero zásad bezpečné jízdy na koloběžce

1) Koloběžku před jízdou zkontrolujte
Před každou jízdou koloběžku důkladně zkontrolujte a ujistěte se, že je připravena na bezpečnou jízdu. Ověřte si, že brzdy správně brzdí, a za snížené viditelnosti si dejte rovněž pozor, zda svítí přední i zadní světlo. Pro svůj maximální komfort na cestě raději také zkontrolujte, jestli je koloběžka dostatečně nabitá.

2) Alkohol za řídítka nepatří
Požívání alkoholu či jiných omamných látek je zakázáno jak před jízdou, tak během jízdy. Mějte na paměti, že se budete pohybovat v provozu a jízda pod vlivem je velice nebezpečná nejen pro vás, ale také pro vaše okolí.

3) Vyhýbejte se rizikovým situacím
Pohyb v provozu není vždy jednoduchý a víceproudé frekventované silnice nejsou pro jízdu na koloběžce nejvhodnější. Pohybujte se jen tam, kde se sami cítíte bezpečně, a vyhýbejte se rizikovým situacím.

4) Přizpůsobte jízdu terénu
Města jsou plna´ nejrůznějších „nástrah“. Když si nejste jisti, že určitý úsek projedete bez problémů, z koloběžky jednoduše sestupte, dojděte na bezpečnější část cesty a pokračujte v jízdě. To samé platí i v případě náročného terénu, jako je například historická dlažba v centrech měst.

5) Buďte ohleduplní a předvídejte
Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Buďte ohleduplní a předvídatelní. Vždy předpokládejte, že kdokoliv kolem vás může chybovat nebo se zachovat bezohledně. Nevjíždějte bezhlavě tam, kam dobře nevidíte. Dejte si pozor na předjíždějící vozidla a přebíhající chodce.

6) Jezděte po cyklostezce nebo silnici, ne na chodníku
Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila nebo zastavuji´ a sledujte vystupující kvůli otevřeným dveřím. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy.

7) Parkujte u silnice a za přirozenou překážkou, ne u domů
Koloběžky odkládejte tak, aby nikomu nepřekážely. Lidé se zrakovým postižením se orientují podle fasády domů a potřebují linii nechat volnou. Parkujte na straně u silnice například u stromu, lampy či zábradlí. Po chodníku musí mít možnost projet maminka s kočárkem nebo elektrický invalidní vozík.




@ Policie ČR; @ BESIP
Vytvořeno 16.1.2023 14:25:15 | přečteno 217x | Bc. Petra Víznerová
load