Prevence

Aplikace ECHO již dva roky pomáhá hledat ztracené děti

Dnes si připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Jeho historie se začala psát příběhem šestiletého Ethana, který 25. května roku 1979 zmizel při cestě do školy v New Yorku. Přestože se rozběhlo rozsáhlé pátrání, včetně zveřejnění jeho fotky na krabicích od mléka, nebyl nikdy nalezen. Jeho případ vedl ke snaze nalézat a následně využívat nové přístupy v případech pátrání po pohřešovaných dětech.

Zapojte se i vy do pátrání po pohřešovaných dětech.

Rádi bychom opět připomněli, že tomu budou již dva roky, co policisté kpt. Martin Kaiser a kpt. Petr Bureš přišli s nápadem mobilní aplikace ECHO, která výraznou měrou zvyšuje šanci na jejich nalezení a jejíž maximální rozšíření mezi uživatele chytrých telefonů může výrazně zkrátit dobu, po kterou se dítě hledá.

Aplikace ECHO je přímo napojena na policejní databázi pohřešovaných dětí v ohrožení. V okamžiku, kdy Policie vloží do databáze nový případ, obdrží všichni uživatelé notifikaci. První hodiny od zmizení jsou totiž zásadní a s každou další minutou šance na nalezení dítěte výrazně klesá. V aplikaci ECHO jsou k dispozici vždy aktuální informace. Uživatelé mohou jedním stisknutím zavolat Policii ČR a předat relevantní informace.

„Veřejnost již v minulosti několikrát přispěla k úspěšnému pátrání, a proto věříme, že když dostane do ruky další nástroj, bude to fungovat ještě lépe. Telefon má dnes u sebe téměř každý,“ popisuje Martina Kaiser, a dodává: „Vycházíme z toho, že každé pohřešované dítě musí někdo někde zahlédnout – v MHD, v obchodě, na benzinových stanicích, v parcích atd., když ale neví, že se po něm pátrá, tak pochopitelně žádnou aktivitu nevyvine. To se snažíme právě touto aplikací změnit.“

Aplikace informuje veřejnost o dětech, které jsou v bezprostředním ohrožení života nebo zdraví (např. únos), nikoliv o všech pohřešovaných dětech. O tom, které pohřešované děti se v aplikaci objeví, rozhoduje výhradně Policie ČR. Aplikace ECHO má za cíl pomoci v těchto nejzávažnějších případech, kterých bývá cca 15 ročně.

Více informací včetně odkazů pro stažení naleznete pod tímto odkazem: https://www.aplikaceecho.cz/

Přímé linky ke stažení aplikace - App store a Google play.

plk. Ondřej Moravčík
odbor komunikace a vnějších vztahů PP

25.5.2022 8:53:30 | přečteno 425x | Bc. Petra Víznerová

Kino klub Zahrada – Myši patří do nebe