Příběh obyčejného kluka, který šel za svým snem

Začtěte se do inspirativního příběhu jednoho obyčejného kluka, kterému se splnil jeho dětský sen, a který vám přiblíží práci těch, kteří bdí nad bezpečností nás všech.

Už jako malý kluk, stejně jako většina mých vrstevníků, jsem si hrál na policajty a zloděje. Možná to byl první zárodek toho, čemu se jednoho dne budu věnovat. Jak jsem dospíval, na tuto myšlenku jsem zapomněl. Dokonce to vypadalo spíš, že se přikláním na druhou stranu. Občasné rvačky kvůli holce, nebo na zábavě nebyly nic neobvyklého. Nic nenasvědčovalo tomu, že bych jednoho dne byl policistou. Pak nastal čas, kdy jsem měl jít na vojnu na 2 roky. Ve stejnou dobu ale přišla nabídka nastoupit k Policii České republiky a vojnu bych měl zkrácenou jen na půl roku. Nebylo co řešit, volba byla jasná, bude ze mne policajt. Nastoupil jsem tedy k Policii České republiky a po absolvování základní odborné přípravy jsem byl zařazen na místní oddělení policie.

Na místním oddělení policie příslušníci musí umět téměř vše z policejní práce. Kromě toho, že ve většině případů jsou jako první vysláni na nejrůznější oznámení, tak oznámení pak dále i zpracovávají. Musí  také umět komunikovat s lidmi, nebo zajistit místo trestného činu do příjezdu dalších složek IZS nebo dalších útvarů PČR. Mají svou místní působnost, která je ve většině případů velmi rozsáhlá. Každý policista by měl co možná nejlépe znát oblast, kde slouží a také znát problémové osoby. Kromě hlídkové činnosti policisté velkou část směny tráví i na služebně, kde pracují na nejrůznějších úřednických povinnostech.

Na místním oddělení policie jsem strávil několik let a pak jsem si řekl, že práce mne baví, ale chtěl bych jít výš a to až na elitní oddělení – do tzv. mordparty. Rozhodl jsem se, že za tímto snem půjdu, i když to nebude úplně jednoduché. Jednoho dne se naskytla možnost přihlásit se do výběrového řízení na SKPV – Službu kriminální policie a vyšetřování. Služba kriminální policie a vyšetřování je útvar policie, který provádí prověřování a vyšetřování trestné činnosti. Příslušníci zařazení k SKPV, lidově řečeno ke kriminálce, se podílejí i na pátrání po osobách a věcech, činnosti potlačující kriminalitu (násilnou, drogovou, hospodářskou, IT a další). Výběrové řízení se mi podařilo vyhrát a já jsem mohl nastoupit na kriminálku na obvodní ředitelství policie a byl jsem zase o krok blíže ke splnění svého snu. Sloužil jsem na násilí, což byla agenda zaměřena na ublížení na zdraví, rvačky, sebevraždy apod. Jako průprava na tzv. mordpartu dokonalá. Po několika letech jsem si svůj sen skutečně splnil. Opět jsem se přihlásil do výběrového řízení na 1. oddělení Krajského ředitelství policie v Praze a toto výběrové řízení jsem vyhrál. Stal se ze mne jeden z týmu tzv. mordparty.

Asi si říkáte, co má tento článek znamenat. Tento příběh mladého kluka, který si jako malý hrál na policajty a zloděje a nakonec se jedním z policistů opravdu stal, může klidně zažít i nějaký občan Prahy 11. Na naší městské části totiž nepůsobí jen uniformovaní policisté z místního oddělení Kaplanova. Slouží zde i policisté z dopravního inspektorátu, cizinecké policie a oddělení hlídkové služby. Nesmíme zapomenout ani na Pohotovostní motorizovanou jednotku, která má sice celopražskou působnost, ale s MČ Praha 11 úzce spolupracuje a také od naší městské části získávají pravidelně věcné dary.

V neposlední řadě se o bezpečnost v naší městské části starají i kolegové z Obvodního ředitelství Praha IV a z Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy. Jak už bylo zmíněno, obě ředitelství vyšetřují velmi vážné trestné činy, které se bohužel ani Praze 11 nevyhýbají. Ať už jsou to vloupání do domů a bytů, krádeže aut anebo třeba vraždy. Policisty z kriminálky není možné poznat na první pohled, neboť chodí v civilu na rozdíl od svých uniformovaných kolegů.

Přijde vám tento příběh povědomý, poznáváte se v něm? Možná vám přiložený leták pomůže udělat ten první krok ke splnění svého snu.


Vytvořeno 12.4.2023 15:15:45 | přečteno 298x | Bc. Petra Víznerová
load