Jaký je rozdíl mezi JSDH a SDH?

Dobrovolných hasičů se týkají obě dvě zkratky – ty označují Jednotku Sboru dobrovolných hasičů (případně se dodává ještě „O“ jako obce nebo „P“ jako podniku) a Sboru dobrovolných hasičů. Tyto dvě části hasičů však nemusí být společné – jsou místa, kde jsou jen jednotky, anebo také místa, kde jsou jen sbory, ale nemají jednotky.

JSDH – jedná se o organizační složku obce. Jde o hasiče, kteří jsou členy výjezdové jednotky. To jsou hasiči, kteří se zabývají zásahovou činností. Každý ze členů musí být starší osmnácti let a pro nejrůznější činnosti musí mít specializace – jde například o nositele dýchacích přístrojů nebo hasiče, kteří mohou pracovat s motorovými pilami. U JSDH jsou kategorie jednotek požární ochrany. K jednotkám dobrovolných hasičů se zařazuje kategorie JPO II., III. a V. Kategorie VI. je pak JSDH podniku. 

JPO dělíme:

KategoriePůsobnostNázevMaximální čas výjezdu jednotky od vyhlášení poplachu
JPO IúzemníJednotka Hasičského záchranného sboru České republikydvě minuty
JPO IIúzemníJednotka Sboru dobrovolných hasičů obcepět minut
JPO IIIúzemníJednotka Sboru dobrovolných hasičů obcedeset minut
JPO IVmístníJednotka Hasičského záchranného sboru podnikudvě minuty
JPO VmístníJednotka Sboru dobrovolných hasičů obcedeset minut
JPO VImístníJednotka Sboru dobrovolných hasičů podnikudeset minut

SDH Sbor je spolek působící na úseku požární ochrany. Jde o hasiče, kteří jsou členy Sborů dobrovolných hasičů.  Jsou to hasiči, kteří pracují s dětmi, pracují s veřejností, věnují se požárnímu sportu a vlastně vychovávají další generaci hasičů. Členové SDH (sdružení) mohou být součástí jednotek, ale také to tak být vůbec nemusí. Sbor má například 50 členů, ale jen 15 bude mezi JSDH. Členem SDH se může stát vlastně každý – je to obdobné, jako se můžete stát členy mysliveckého sdružení, rybářského sdružení a podobných organizací.

Závěrem je potřeba zmínit, že všichni tito hasiči jsou velmi důležití a téměř u všech sborů a jednotek jsou pryč doby, kdy by šlo o „pijáky“ mezi hasiči. A na úplný závěr si ženy a muži patřící do JSDH i SDH zasluhují velký dík.


© Martin Kramer, Ze života IZS
Vytvořeno 9.2.2023 9:23:45 | přečteno 658x | Bc. Petra Víznerová
load