Co je prvosledová hlídka?

Není policejní hlídka jako policejní hlídka. Některé jsou takzvaně prvosledové. Jedná se o hlídky, které jsou první na místě nahlášeného trestného činu a musí například velmi rychle zasáhnout proti útočníkovi.

Tyto prvosledové hlídky u Policie České republiky vznikly po tragickém útoku v restauraci v Uherském Brodě, která se stala 24. února roku 2015.

Prvosledové hlídky jsou speciálně vyčleněné hlídky, které se rekrutují z obvodních oddělení, OHS a například i PMJ v Praze, mající lepší balistické vybavení a také například dlouhé střelné zbraně v policejním vozidle.

Vzhledem k tomu, že policisté z prvosledové jednotky jsou často konfrontováni s agresivním pachatelem, jsou patřičně vybaveni. Ve vozidle mají technické prostředky k překonání překážky, prolamovací sady, pás k zastavění vozidla, veškeré balistické ochranné prostředky, tedy neprůstřelné helmy a vesty. Policisté jsou po příjezdu také schopni poskytnout první pomoc, ve služebním voze mají zdravotnický materiál, například turnikety k zastavení krvácení nebo defibrilátory. 

V dnešní době se již na každém okrese (územním odboru policie) nachází minimálně jedna prvosledová hlídka. Tato hlídka má být určená k hlídkové činnosti v rámci svého působení. Bohužel, jak jsou prvosledové hlídky zřízeny i v rámci obvodních oddělení, není v silách policistek a policistů stále jezdit „po rajónu“ – papírování je třeba. Samostatnou kapitolou je pak chvíle, kdy „prvosled“ zastaví osobu ve vozidle na OPL nebo dojde k zadržení pachatele trestné činnosti.

Je potřeba ale zdůraznit, že i „obyčejná“ hlídka dokáže zasáhnout tak, jak má zasáhnout, jen nemá tak velkou balistickou ochranu a dlouhé střelné zbraně!  


Vytvořeno 1.3.2023 15:21:53 | přečteno 378x | Bc. Petra Víznerová
load