Novodobí hrdinové, kteří zemřeli při pomoci druhým

Dne 30. 11. 2022 nás zasáhla velmi tragická zpráva – při požáru roubeného domu v Novém Boru došlo k pádu střechy na zasahujícího dobrovolného hasiče. Hasič z JSDH Skalice u České Lípy.

Ostatní hasiči se ihned zapojili do vyproštění muže ze sutin. Jakmile k tomu došlo, začala resuscitace. Na místě zasahovali pozemní i letečtí záchranáři, bohužel se však hrdinu z řad dobrovolných hasičů nepodařilo zachránit. Upřímnou soustrast vyjádřil nejen ministr vnitra, ale také hasič tělem i duší generální ředitel HZS České republiky: „Hasiči jsou jedna velká rodina a ztráta každého jednoho z nás je velmi bolestná. Chtěl bych připomenout celému národu zásluhy všech dobrovolných hasičů, kteří nasazují život dobrovolně, ve svém osobním volnu. Je mi to moc líto,“ uvedl Vladimír Vlček.

Upřímnou soustrast vyjádřil i ředitel HZS Libereckého kraje: „Žádná slova nemohou dostatečně vyjádřit zármutek, který soucítíme. Rodině a pozůstalým zesnulého hasiče přejeme hodně sil,“ říká plk. Jan Hadrbolec. Za posledních deset let u zásahů zemřelo šest dobrovolných hasičů a tři profesionální hasiči.

Neví, zda se vrátí domů

Ženy a muži sloužící/pracující u složek IZS a zdravotnictví před směnou nikdy netuší, co je v rámci směny čeká. Netuší, komu budou pomáhat, komu zachrání život, zachrání majetek, nebo koho budou muset dostat do rukou spravedlnosti. Bohužel se stávají události, při kterých tito hrdinové jsou zraněni. Známe i události, při kterých hasiči i policisté zemřeli – stejně tak v rámci misí i v Čechách zemřelo několik desítek příslušníků Armády České republiky. Při dopravní nehodě eskortního autobusu došlo k úmrtí jeho řidiče a zranění dalších příslušníků.

Samostatnou kapitolou jsou pak ti, kteří pomáhání druhým dělají dobrovolně, respektive nemají to jako zaměstnání. Jistě si všichni vzpomeneme na dva hasiče z Koryčan, kteří zemřeli při výbuchu plynu v domě. Zranění utrpěli i členové horské služby, v ohrožení života mohou být i vodní záchranáři a také zdravotníci v nemocnicích.

Važme si těch, kteří pomáhají, chrání, zachraňují životy osob, zvířat, zachraňují majetek a dělají mnoho dalšího pro nás ostatní. Mnohdy hrdinky a hrdinové nasadí vlastní život pro život druhých.

Čest památce všem, kteří zemřeli při výkonu svého povolání nebo při pomoci druhým!


© Martin Kramer, Ze života IZS


Vytvořeno 7.12.2022 10:47:32 | přečteno 396x | Bc. Petra Víznerová
load