Prevence

Řidiče děsí pokuty, o kterých neví

Řidiči mají další noční můru, děsí je pokuty, o kterých neví. Je to tak. Moderní technologie pronikly i do oblasti vybírání pokut. Ještě rádi budeme vzpomínat na pochůzkáře, který poctivě zasunul lísteček s pokutou za náš stěrač. V tu chvíli nám bylo jasné, že jsme něco provedli. V současnosti můžete mít na kontě několik desítek pokut a ani o tom nevíte. Až se na vás vyvalí z datové schránky nebo z pošty nebudete se stačit divit.

Na to, že nám chodí pokuty za rychlost z kde jaké vesnice, jsme si už zvykli a snažíme se přizpůsobit rychlost tak, abychom tu povolenou nepřekračovali. Pro většinu měst je to slušný při výdělek za nic. Ze zkušeností víme, že do naší autopůjčovny chodí nejvyšší pokuty z těch nejmenších vesnic. Nejedná se o klasické pokuty ale o takzvané výpalné za to, že pokutu nedostanete a že vám nenaskočí trestné body. Výše výpalného za rychlost je většinou něco mezi 600 – 1000 Kč. Většina řidičů ráda zaplatí, jelikož klasická pokuta je o dost dražší a přibyly by ještě body.

Pokuty za stěračem skončily

Moderní doba vyžaduje to, aby bylo všechno elektronicky. Tím pádem je výzva za stěračem minulostí. Městští strážníci vyfasovali databanky, těmi vaše auto vyfotí, pokud stojíte tam, kde nemáte a odešlu do databáze hříšníků na městské policii. Odtud putuje tato složka na dopravní odbor příslušného města, který vás vyzve k zaplacení výpalného. Pokud nezaplatíte do 15 dnů postupujete do správního řízení, kde už je o něco dráž.

Problém je v tom, že od spáchání přestupku do první informace pro vás, často uběhne několik měsíců. A tady je největší potíž. Pokud jste přesvědčeni, že žádný přestupek svým chování nepácháte, tak se vaše zvyky nemění. Nejčastějším případem je špatné parkování na místě, kde si myslíte, že parkovat můžete. Parkovat není v Praze kde, modré zóny už jsou skoro všude, takže jste rádi, že nějaké místo v noci utrhnete. Ještě budeme vzpomínat na staré zlaté botičky. Ty měly preventivní účinek i na kolemjdoucí.

Triviální přestupek může vyjít na tisíce

Po pár měsících se dozvíte, že jste spáchali přestupek. Za špatné parkování chodí většinou výpalné cca 300 Kč. Vy ovšem víte, že v průběhu 3 měsíců jste na místě parkovali hodně často. Nevíte ovšem, jak často vás měšťák vyfotil a přestupek zdokumentoval. A nikde se to nedozvíte. 300 Kč musíte zaplatit do 15 dnů, aby se věc neřešila. A jste v pasti. Pokud začnete platit, může se stát, že pokut bude třeba 60. V tom případě by se jednalo o částku 18 000 Kč.

Pokuty lze sloučit

Druhá varianta je, že nezaplatíte a skočíte do správního řízení. Zde je pokuta za špatné parkování 1500 – 2500 Kč, ale máte možnost pokuty (přestupky) sloučit. V tom případě můžete dostat pokutu maximálně 2500 Kč + 50 % navýšení + 1000 Kč správní poplatek. Celkem 4750 Kč. To už je lepší, ale stále je to pěkně drahé parkování. Těchto případů přibývá, městské části si mnou ruce a řidiči si trhají vlasy.

Pozor ovšem na sloučení pokut, kde hrozí udělení bodů. Ty se neslučují a zatím byste dostali body za každý přestupek zvlášť. U parkování se body nedávají, u rychlosti už ano. Všechny autopůjčovny v Praze mají plné ruce práce s agendou pokut a tento systém je po pravdě řečeno hodně krutý.

13.2.2020 10:49:44 | přečteno 5281x | Bc. Petra Víznerová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11