Mimořádné události a ochrana obyvatelstva

Sirény se v pondělí rozezní k uctění památky Jaroslava Kubery, pravidelná středeční zkouška nebude

Vláda ČR na svém jednání dne 27. ledna 2020 vyhlásila státní smutek k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. V pondělí 3. února 2020 budou státní vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi nebo na stožáru.

Na celém území České republiky se také ve 12:00 hodin rozezní koncové prvky jednotného systému varování a vyrozumění (tzv. sirény).

Zvuku nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text. Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund.

Hasičský záchranný sbor ČR zabezpečí spuštění systému varování a vyrozumění. Sirény budou spuštěny ze 14 krajských operačních středisek HZS ČR, rozezní se více jak 8000 koncových prvků tohoto systému po celé České republice.

Pravidelná zkouška sirén, která by měla proběhnout ve středu 5. února 2020 (první středa v měsíci) bude zrušena.

Jednotný systém varování a vyrozumění dle zákona č. č. 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému a změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů zajišťuje a provozuje Ministerstvo vnitra, při čemž právě tento úkol plní MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

Zákon stanovuje pouze jediný varovný signál „Všeobecná výstraha“, který je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 vteřin a může zaznít třikrát po sobě v cca tříminutových intervalech. Po tomto signálu bezprostředně následuje tísňová informace, kterou se sdělují obyvatelstvu údaje o bezprostředním nebezpečí vzniku nebo již nastalé mimořádné události a opatření k ochraně obyvatelstva.

Tísňová informace může být zprostředkována vlastní sirénou (tzv. mluvící) nebo hromadnými sdělovacími prostředky (např. televizí, rozhlasem). Občané České republiky by tvar a průběh varovného signálu znát měli. Je nutné upozornit na fakt, že neznalost zákona neomlouvá.

Nepřerušovaný tón, který zazní dne 3. února 2020, nepatří mezi varovné signály. Souvislý nepřerušovaný tón se používá také k pravidelné zkoušce sirén, která probíhá zpravidla každou první středu v měsíci.

pplk. Mgr. Nicole Studená
Ministerstvo vnitra – GŘ HZS ČR

3.2.2020 9:55:30 | přečteno 601x | Bc. Petra Víznerová

SILVESTROVSKÁ ZÁBAVA pro seniory - ZRUŠENO