zpravy tiskové

Jasan ztepilý z Chodova je STROM HRDINA roku 2016

Každoročně kromě výběru finálových stromů uděluje porota také symbolické ocenění Strom hrdina stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, které ohrožuje pokácení, vandalismus nebo jiná nežádoucí lidská činnost.

Do 15. ročníku ankety Strom roku městská část Praha 11 přihlásila Jasan ztepilý ze Starochodovské ulice. Jasan z aleje v parčíku na Chodově přežil investiční záměr výstavby obytného domu s kancelářskými prostory, který měl nahradit zelenou plochu a ohrožoval i jasanovou alej. Místní občanské sdružení se však proti záměru postavilo a podalo podnět k vyhlášení aleje za památnou. Městská část i hlavní město Praha podnět podpořili, stromy vyhlásili památnými a nechali je odborně ošetřit. Investor pak nakonec od svého záměru upustil.

"Výše popsaný strom, který je jedním z největších a nejstarších stromů rostoucích na území zdejší městské části a je tedy významným svědkem historie, vývoje a proměn Jižního Města. Podle odhadu místních obyvatel, více jak osmdesátiletých starousedlíků, byla alej vysazena na konci 19. nebo na začátku 20. století. Jasany pamatují již jako vzrostlé stromy. V té době zde vedla jen cesta od Prahy a nedaleko byla Chodovská tvrz. Stromy tak spojily místní obyvatele dohromady. Vlastníci rodinných domků a přilehlých zahrad souhlasili s vyhlášením stromů za památné i s ochranným pásmem, které zasahuje na jejich pozemky. Předmětný jasan, včetně ostatních, je svědectvím minulých dob. Na Jižním Městě, které vyrostlo na polích a letošní rok oslaví 40 let od svého založení, se jedná o největší exemplář dřevin", doplňuje starosta Prahy 11 Jiří Štyler.

7.6.2016 10:28:58 | přečteno 1288x | Miroslav Dvořák

CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11