Foreigners/Cizinci

První pomoc v češtině – Speciální učební materiál pro Ukrajince

Učební materiál První pomoc v češtině – Speciální učební materiál pro Ukrajince (2022) vznikl pro potřeby ukrajinské uprchlické vlny v roce 2022 a byl financován ze státního rozpočtu ČR. Je určen všem ukrajinským začátečníkům v českém jazyce buď v rámci samostudia, anebo v jazykovém kurzu. Materiál může být využit staršími žáky, studenty středních škol a dospělými. Učební materiál seznamuje s českou abecedou, s výslovností a učí komunikovat v základních životních situacích. Zaměřuje se na každodenní témata, se kterými se uživatelé jazyka zaručeně setkají při pobytu v českém prostředí.

Zdroj a učebnice ke stažení zdarma: https://cestina-pro-cizince.cz/trvaly-pobyt/a2/priprava-na-zkousku/prvni-pomoc-v-cestine-nahravky/

Kromě základní výslovnosti, ke které jsou k dispozici i audionahrávky, se text věnuje české tiskací a psací abecedě, dále těmto tématům, která jsou zařazena vždy v samostatné kapitole: Čísla, Hodiny, Dny, Datum, Osobní údaje, Nerozumím (jedná se o kompenzační strategie, které jsou nezbytné, když nerozumíme nebo se neumíme v daném jazyce vyjádřit), Pozdravy, Cena, Jídlo, Práce, Zdraví, Problémy, Formuláře.

Pro pohodlnou práci s textem je většina instrukcí v textu opatřena ukrajinským překladem. Materiál prozatím není k dispozici ve vytištěné podobě, ale je možné jej vytisknout na jakékoliv běžné tiskárně ve formátu A4.

První pomoc v češtině  -  Speciální učební materiál pro Ukrajince: ikona souboruPrvni_pomoc_v_cestine_pro_UA_WEB_300dpi.pdf

Snímek obrazovky 2022 06 07 100644
7.6.2022 10:07:24 | přečteno 301x | Mgr. Barbora Matysová