Foreigners/Cizinci

Humanitární dávka, vzdělávání, práce, zdravotní péče

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty informuje

HUMANITÁRNÍ DÁVKA
  • Hlavní informace k nepojistným sociálním dávkám: pro podporu uprchlíků z Ukrajiny byly zřízeny speciální dávky (humanitární dávka a příspěvek pro solidární domácnosti) a uprchlíci zatím nejsou vpuštěni do českého dávkového systému. Jestli budou a v jaké podobě, se zatím řeší. Uprchlíci mají také možnost využít sociálních služeb, i když nemají nárok na příspěvek na péči (úhrada bude řešena speciální dotací pro poskytovatele služeb).
  • Elektronická identita pro žádost o humanitární dávku: vedle bankovní identity (která je reálně dost omezená, poskytují ji pouze ČSOB, FIO a Moneta a je nutné mít vízový štítek) je možno zřídit NIA ID přes CzechPoint, pro kterou stačí vízové razítko.

VZDĚLÁVÁNÍ ŽÁKŮ
  • Ukrajina podporuje ukrajinské žáky v distanční výuce. Z právního hlediska, pokud mají žáci udělenou dočasnou ochranu na území ČR, mají povinnou školní docházku zde. Jejich účast na ukrajinské DV, a neúčast v české škole, je ještě v tomto školním roce tolerována. Podle dohody ČR a Ukrajiny bude ukrajinským žákům česká školní docházka uznána, aby mohli na Ukrajině uzavřít ročník. Nemusí mít tedy obavy, že chozením do české školy neuzavřou ročník na Ukrajině.
  • Zároveň platí, že Ukrajina žádá hostitelské země o podporu vzdělávání podle ukrajinských osnov - přehled doporučených materiálů je k dispozici zde:
    Přehledy obsahují kalendáře s doporučeným obsahem studia pro žáky 1.-11. tříd, metodické materiály pro učitele, učebnice v pdf a videa. K dispozici jsou též platformy, které nabízejí živou distanční výuku a možnost konzultací.

ZDRAVOTNÍ PÉČE
  • K tématu umožnění interrupce ukrajinským ženám, které byly znásilněny: pokud mají ženy vízum/DO na území ČR, mají možnost interrupce (úhrada 3.500 Kč)
  • Leták s informacemi o covidu CZ / UKR

ZAMĚSTNÁNÍ LÉKAŘŮ A ZDRAVOTNÍCH SESTER Z UKRAJINY

JOBCLUB PRO CIZINCE Jobklub pro cizince na téma „Základy pracovního práva“ (Centrum pro integraci cizinců)

SEMINÁŘ PRO POMÁHAJÍCÍ ORGANIZACE Osvědčené evropské přístupy ke kariérovému poradenství pro uprchlíky
  • OBSAH: zkušenosti z evropských projektů Erasmus a otázka kompetencí pro práci kariérového poradce s touto cílovou skupinou. Plus diskuse.
  • KDY: 28. dubna od 14:00 do 17:00 hybridní formou.
  • KDE: online nebo prezenčně: Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium (Preslova 72/25, 150 21 Praha 5-Smíchov).
  • JAZYK: anglicky se simultánním překladem do českého jazyka.
  • Registrujte se prosím přes tento formulář

26.4.2022 12:48:22 | přečteno 420x | Mgr. Barbora Matysová

Pozvánka na pokračování 28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Prahy 11