Na obsah stránky

Jazyk:

Praha 11

Oficiální internetové stránky Městské části Praha 11
Zvětšit písmo:A A A
Výběr jazyka:
Vyhledávání
 

ANKETA murál Opatov

Okolí metra Opatov rozsvítí moderní umění: kterému návrhu dáte svůj hlas?

Pokud se častěji pohybujete na Opatově, nejspíš už jste si všimli, že zde probíhá rekonstrukce stanice metra. V souvislosti s rekonstrukcí byl částečně obnoven i objekt u druhého vstupu do stanice, situovaný do čela Centrálního parku, který má při cestě od metra domů denně na očích většina obyvatel přilehlého sídliště.

Doposud byla hlavní stěna objektu výtvarně zpracována renomovaným umělcem Janem Kalábem, který vzešel ze streetartové scény. Ve snaze o návrat umění na toto místo vyzvala architektka metra Anna Švarc ve spolupráci s kurátorkou Alexandrou Karpuchinou několik umělců k vytvoření výtvarného návrhu nejen pro čelní stranu objektu, ale všechny jeho plochy. 

O tom, které dílo nakonec objekt ozdobí, nyní můžete hlasovat v anketě, a to až do 30. 9. 2020.   

„Anketu jsme připravili ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, který má rekonstrukci stanice metra na starost, a architektkou dopravního podniku Annou Švarc. Předvybráni byli čtyři umělci, jejichž návrhy si můžete prohlédnout níže. Hlasovat lze vždy pouze pro jeden z návrhů. Vítěze ankety - tedy umělce, jehož návrh obdrží nejvíc hlasů - vyhlásíme během října. Doufám, že se anketa setká s ohlasem a vybrané umělecké dílo pozitivně ovlivní vzhled opatovské lokality," dodal Martin Duška (Piráti), radní jedenácté městské části pro dopravu.

A jak výběr umělců probíhal? 

„Naší primární snahou při výběru oslovených umělců bylo proporčně vyvážené zastoupení streetartistů, akademických umělců, žen a mužů různých generací. Precizní grafické zpracování se zde potkává se silně koncepčním obrazem a současnou abstrakcí. Jednotlivé návrhy jsou doplněny krátkými texty, obdobně jako v galeriích, aby divák pochopil jejich plný rozměr. Jména jednotlivých autorů jsou v danou chvíli neznámá, aby renomé nepůsobilo jako ovlivňující faktor v anonymní soutěži. Výsledek veřejné ankety, kterou organizuje městská část Prahy 11, určí finální podobu objektu a ukáže, k čemu veřejné oko obyvatel města tíhne nejvíce,“ vysvětlila architektka Anna Švarc. 

 1. Soutěžní návrh "Pravěký murál"

  V kontextu pravěku lze považovat jeskynní malby za výtvarnou práci ve veřejném prostoru. Byly to první ambice zanechat po sobě nejen potomky a statky, ale i příběh, a oddělily tak naše předchůdce od zvířat. K tomuto momentu bych se chtěla svou prací vrátit a zdůraznit jej.

  Tyto dávné graffiti a murální malby v jeskyních se pro mnohé filosofy staly klíčem k dešifraci tajemství člověka. Byly to první duševní práce jakožto tvorba symbolických vyjádření, nejstarší obrazové zobrazení vyprávění příběhu, ale také první figurativní umění na světě. Vyobrazení zvířat a jejich lovu v jeskyních vždy patřilo k přiléhajícím pravěkým osídlením a sídliště vnímám jako novodobé osídlení krajiny.

  EP01, obrázek se otevře v novém okně EP02, obrázek se otevře v novém okně


 2. Soutěžní návrh "Současná abstrakce"

  Abstraktní Mural by měl především divákům z ulice předávat emoce. Emoce v divákovi vzbuzuje kompozice barev, jejich působení v dané kombinaci a také dynamika tahů. Má působit jako malířská kompozice. Není to klasický streetartový murál a ani se nebude dělat klasickým nástrojem jako je sprej. Hravé a abstraktní tvary záměrně ponechávají prostor pro přesný výklad malby na každém kolemjdoucím. Někdo může vidět krajinu, kopce zalité zapadajícím sluncem, někdo hravou kompozici s odkazem na milánskou skupinu Memphis, která bojovala iracionalitou a zářivými barvami proti praktičnosti funkcionalismu.

  LS01, obrázek se otevře v novém okně LS02, obrázek se otevře v novém okně

 3. Soutěžní návrh "Fragmenty celků"

  Další linkou tohoto streetartového umělce jsou obrazy komponované z fragmentů, které dávají dohromady větší výjev. Autor rozvíjí arcimboldovské téma a ze zdánlivě běžných předmětů staví obličeje v nadživotní velikosti nebo celé postavy. Obraz plný detailů se dá vnímat jako celek nebo také pozorovat z blízka a nacházet zde různé předměty a skryté významy. Tyto koláže se vyznačují výraznou barevností a často se prolínají s texty, které autor zapisuje svojí autorskou abecedou. 

  MŠ01, obrázek se otevře v novém okně MŠ02, obrázek se otevře v novém okně


 4. Soutěžní návrh "Flora a fauna"

  V návrhu na velkoformátovou malbu se nachází stylizovaní motýli druhu Vanessa cardui (babočka bodláková) a lilie tygří, které mají velmi podobnou vizualitu.Téma vychází z tajemné estetiky mikrosvěta, mimikryckých principů a vizuálních znaků rostlin a okřídleného hmyzu. Skica je inspirovaná dobovými knižními vědeckými ilustracemi, především prací artdecového umělce Eugène Séguye. Oranžovo-červená barevnost se shoduje s barvou metra linky C.

  OV01, obrázek se otevře v novém okně OV02, obrázek se otevře v novém okně


11.8.2020 14:42:00 | přečteno 9710x | Mgr. Martin Duška

Kalendář akcí >

Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
CYKLOJÍZDA pro seniorky a seniory: TUNELY A KOLONIE
Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
Komise pro majetek, investice a dotace RMČ Praha 11
Výbor pro dopravu ZMČ Praha 11
Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
Z Jižního Města do celého světaVýtvarné práce žáků ZŠ Donovalská
Komise pro likvidaci majetku RMČ Praha 11
Zimní koncert Pražského salonního orchestru 
Kino klub Zahrada – Párty Hárder: Summer Massacre
Drum Circle s Petrem Šušorem
Komise pro výchovu, vzdělávání a národnostní menšiny RMČ Praha 11
Komise pro informatiku a digitalizaci MČ Praha 11
Sobotní výtvarná dílna
Kino klub Zahrada – Přání k narozeninám
Komise pro seniory RMČ Praha 11
Komise pro energetiku, technologie a inovace RMČ Praha 11
O Malence
Žena, která uvařila svého manžela
Průdušky
Jihoměstský masopust 2023
Populární muzikálové melodie
Kino klub Zahrada – Ennio
Kino klub Zahrada – Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa
Babočka: Dětský karneval
Kino klub Zahrada – Věčný Jožo aneb Jak jsem potkal hvězdu
Kino klub Zahrada – Nic bych neměnila
Country bál Knokaut
 

Senior TAXI

Více

TV Expres

Více

Mobilní aplikace Praha 11 v mobilu

pohodlný přístup ke všem informací z webového portálu www.praha11.cz ve Vašem chytrém zařízení

Více

 

Důležité kontakty

Úřad městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1
149 41 Praha 415

tel: 267 902 111

O-linka
800 104 300
obcanskalinka@praha11.cz

Úřední hodiny

Odbory: územního rozvoje, kancelář starosty, kancelář tajemníka, ekonomický, majetkoprávní, správy majetku

Aktuální úřední hodiny

Úřad MČ Praha 11 © 2003-2010  |  podatelna@praha11.cz  |  webmaster  |  prohlášení o přístupnostimapa webu  |  RSS | QSw| QSa
load