Vzpomínky pamětníků z Prahy 11 připomenou audio a video reportáže žáků a studentů

V úterý 31. března 2020 od 16 hodin se v Kulturním centru Zahrada uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů.
Žáci místních základních škol a gymnázia se v rámci tohoto projektu seznámili s životními osudy devíti inspirativních pamětníků z Prahy 11 a z jejich vyprávění připravili vlastní audio a video reportáže. Senioři pro děti vzpomínali na své dětství, rodinný i profesní život ve světle dějinných událostí 20. století, které se odehrávaly na území České republiky.
Do projektu Příběhy našich sousedů, který se na Praze 11 konal letos již počtvrté, se zapojilo celkem devět žákovských týmů z pěti základních škol a jednoho gymnázia. Pod vedením svých učitelů zaznamenali pamětnická vyprávění žáci ze ZŠ Donovalská, ZŠ a MŠ Chodov, ZŠ Květnového vítězství, ZŠ Mendelova, ZŠ Mikulova a Gymnázia EDUCAnet. V průběhu šesti měsíců žáci nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představí právě na slavnostní prezentaci na konci března. Mezi pamětníky, jejichž osudy děti zpracovávaly, je podle regionální koordinátorky pořádající společnosti Post Bellum Veroniky Stehlíkové zajímavý výběr osobností, mezi kterými najdeme pamětníky 2. sv. války, kolektivizace, i hudebníka, který se střetl s normalizační cenzurou.
Děti zpovídaly například Ladislava Moravce, který byl za protektorátu zadržen za údajnou sabotáž a strávil rok jako vězeň v koncentračním táboře Terezín. Na válečné období vzpomíná také Vladimír Myslík, který patřil mezi totálně nasazené v Berlíně, nebo Ludmila Hájková, jejíž tatínek byl členem odbojové organizace Obrana národa, byl v roce 1940 zatčen a následně popraven v Berlíně. Ona sama se poté aktivně zapojila do Pražského povstání jako zdravotnice.
V rámci slavnostního podvečera odborná porota ve složení Eduard Stehlík (historik), Michal Šmíd (novinář) a Tomáš Marounek (pedagog) posoudí zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentace před publikem a nakonec z nich vybere tři vítězné projekty. Prezentace, kterou bude v KC Zahrada na adrese Malenická 1784/2, Praha 11 moderovat Anna Königsmarková, je přístupná veřejnosti.
Projekt Příběhy našich sousedů vzniká ve spolupráci Post Bellum a radnice městské části Praha 11. Navíc jsou od roku 2017 tyto zajímavé životní příběhy pamětníků přiblíženy v podobě rozhovorů na stránkách měsíčníku městské části Praha 11 Klíč.
Od roku 2012 do ledna 2020 se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už 989 českých škol s 6319 žáky a studenty, kteří pod vedením téměř 1162 učitelů zdokumentovali v 1475 žákovských dokumentaristických týmech téměř patnáct set pamětnických příběhů. Cílem nebylo zapojit jen elitní školy a nejnadanější žáky, ale zpřístupnit touto formou moderní dějiny co nejširšímu okruhu čtrnáctiletých a patnáctiletých žáků a studentů. Výsledné dokumenty je možné zhlédnout na webu www.pribehynasichsousedu.cz.