Praha 11 má první 3D tištěné parkourové hřiště na světě!

Od včerejška se Praha 11 může chlubit naprostým světovým unikátem. Tím je parkourové hřiště, které vzniklo ve Volnočasovém areálu Kupeckého (VAK) metodou 3D tisku. Hřiště vyrobené z recyklovaných materiálů, včetně recyklovaného betonu, je výsledkem spolupráce městské části Praha 11 se Stavební spořitelnou České spořitelny Buřinka.

„Jsem nesmírně rád, že nové parkourové hřiště v našem Volnočasovém areálu Kupeckého přilákalo hned při otevření tolik dětí různého věku. Parkourem to ale nekončí, celý areál plánujeme dál rozvíjet jako adrenalinové venkovní sportoviště, do konce roku sem ještě přibude nový malý pumptrack pro nejmladší jezdce a sociální zázemí," uvedl v rámci slavnostního otevření hřiště Jan Stárek (TOP 09-STAN), radní Prahy 11 pro sport, kulturu a volný čas.

Na návštěvníky čekal během otevření bohatý doprovodný program v podobě parkourové exhibice, workshopu 3D tisku i lekcí parkouru pro veřejnost. Ta si může hřiště se čtrnácti prvky užít kdykoliv během otevírací doby areálu – a není k tomu potřeba žádné speciální vybavení.

„Mimo trénink parkouru lze prvky využít i pro obecný pohybový rozvoj. Jde na nich trénovat šplh, lezení, rovnováhu nebo posilování s vlastním tělem, shyby, výskoky,“ říká parkourista Tomáš Zonyga z In Motion Academy.

Bezpečné sportování pro všechny

Hřiště je prostě navrženo tak, aby umožnilo všestranný pohybový rozvoj a inspirovalo k novým výzvám uživatele všech úrovní pokročilosti. Zasportovat si na něm může každý zájemce starší 10 let (do 15 let s doprovodem). Díky tomu, že hřiště vzniklo právě 3D tiskem, je navíc bezpečnější, protože mu chybí ostré hrany.

Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu (19)„K tréninku stačí pouze zajímavé prostředí, které podněcuje ke kreativnímu, fyzicky a psychicky náročnému pohybu. V tomto projektu jsme spojili moderní sportovní disciplínu s moderní technologií výstavby 3D tiskem betonem. Díky tomu vznikly unikátní organické tvary a rozložení hřiště,“ vysvětlil Daniel Samek, autor návrhu hřiště a místopředseda České asociace parkouru.

Pro zvýšení pevnosti jsou stěny parkourových prvků vylity betonovým recyklátem rebetong a vyztuženy tvarovaným ocelovým armováním, pro větší komfort sportovců je pak na dopadovou plochu použitá litá pryž. Všech 14 prvků hřiště o kruhovém půdorysu s průměrem 14 metrů vytiskla na rámové tiskárně spin-off firma 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 tuny speciální betonové směsi.

Dobrá zpráva pro adrenalinové nadšence

Protože se adrenalinové atrakce ve VAKu těší velkému zájmu malých i velkých sportovců, chystá pro ně Praha 11 ještě další možnosti vyžití. „V ulici Výstavní/K Horkám jsme již zpracovali podrobnou studii proveditelnosti k záměru výstavby regulérního Adrenalin parku včetně skate parku, dalšího pumptracku a parkouru,“ vysvětlil radní Stárek.

Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu (12)Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu (2)

Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu

Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu (3)

Otevření nového parkourového hřiště ve VAKu (11)