Vyjádření místostarosty Ing. Martina Sedeke k záměru výstavby ve Zdiměřické ulici

V reakci na otázky, které se v posledních dnech objevují ve veřejném prostoru v souvislosti se záměrem výstavby bytového domu na rohu ulic Zdiměřická a Radimovická, Vám níže předkládáme stanovisko místostarosty městské části Praha 11 pro územní rozvoj Ing. Martina Sedeke (ODS).

K uvedenému investičnímu záměru (Bytový dům Zdiměřická 1657/3, p. č. 2860 k. ú. Chodov) považuji za potřebné uvést následující:

• Úřad městské části není tím, kdo má pravomoc projekt zamítnout, tedy nevydat povolení na základě kterých je možné bytový dům postavit.

Důvodem je skutečnost, že městská část ve své samosprávné působnosti (tedy Rada městské části Praha 11 a Zastupitelstvo městské části Praha 11) není tím, kdo povoluje realizaci jakéhokoliv investičního záměru. Takovou pravomocí disponuje stavební úřad a do jeho rozhodování nesmí dle zákona zastupitelstvo ani rada zasahovat, tím méně pak starosta nebo místostarosta pro územní rozvoj.

Skutečnost je navíc taková, že investor pro dokumentaci, kterou předkládá stavebnímu úřadu a na základě níž je mu případně vydáno stavební povolení, nepotřebuje vyjádření městské části a ani ho k dokumentaci, i pokud o něj požádá, nepřikládá. Stavební úřad tedy ani netuší, zda městská část se záměrem souhlasí nebo nesouhlasí a podle zákona ho to dokonce nemá zajímat.

To, že nějaký investor podá na stavební úřad žádost o vydání povolení potřebných k realizaci svého záměru, se tím pádem městská část dozví až ve chvíli, kdy stavební úřad takové řízení zahájí a uveřejní své rozhodnutí na úřední desce. Tedy stejně jako občané, sledují-li úřední desku. Stručně řečeno: městská část, pokud ji investor o svém úmyslu podat takovou žádost sám neinformuje, ani netuší, že se něco takového děje a dozví se to až výše popsaným způsobem.

• Investor představil městské části projekt a požádal ji o stanovisko k tomuto podobě na konci roku 2017. Rada městské části věc projednala a usnesením ze dne 20. 2. 2018 (0187/6/R/2018) NESOUHLASILA s podobou projektu v předložené podobě.

Následně investor podobu projektu upravoval a požádal o stanovisko Odbor územního rozvoje Úřadu městské části Praha 11. Na tyto podněty odpovídala tehdejší vedoucí OÚR svými dopisy ze dnů 20. 1. 2020 a 23. 11. 2020. V obou odpovědích sdělila zástupci investora, že „na základě výše uvedeného nesouhlasíme se záměrem dle studie „Bytový dům – Zdiměřická č. p. 1657/3 p. č. 2860 k. ú. Chodov“. Jak jsem již ale uvedl, dokumentace, kterou k žádosti o vydání povolení stavebník přikládá, neobsahuje vyjádření městské části, takže uvedená stanoviska městské části Praha 11 nejsou stavebnímu úřadu známa a dle zákona nemají na jeho rozhodování vliv.

Přesto však městská část zcela bez vlivu není, neboť má postavení účastníka řízení a může tak po jeho zahájení vznášet k projektu připomínky a námitky. Mohu Vás ujistit, že tuto svou pozici bere městská část vážně. Aktuálně mě kolegyně z Odboru územního rozvoje s projektem seznamují a pokud najdeme způsob, jak projekt napadnout, městská část připomínky podá. Termín k podání připomínek je do 7. 12. 2021, je ale nutné upozornit, že pokud projekt získá souhlasné vyjádření od všech dotčených orgánů a nepodaří se najít žádný rozpor, který bychom mohli namítat, bude odůvodňování připomínek velmi obtížné.

• Konečné rozhodnutí, zda připomínkám a námitkám bude či nebude vyhověno a příslušná povolení umožňující stavbu realizovat budou či nebudou vydána, nicméně náleží stavebnímu úřadu.
Proti jeho rozhodnutí pak může městská část (stejně jako každý jiný účastník řízení) podat odvolání.

Ing. Martin Sedeke, místostarosta MČ Praha 11 pro územní rozvoj

25.11.2021 15:40:47 | přečteno 279x | Mgr. Anna Kočicová

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici