Jak to bude s Blankytem?

Čtvrteční podvečer na radnici patřil Blankytu. 

Pozvali jsme jako nové vedení radnice občany bydlící v okolí vnitrobloku Brechtova - Matúškova - Hekrova, abychom jim představili projekt revitalizace tohoto roky zanedbávaného a neopravovaného náměstí. Chtěli jsme jim dát možnost zhlédnout projekt v jeho finální verzi a vznést k němu poslední podněty a připomínky, aby je bylo možné zapracovat ještě před podáním žádosti o stavební povolení,” odůvodnila uspořádání tohoto setkání místostarostka pro životní prostředí Ivana Hovorková a dodala: Jsem ráda, že jsme toto setkání i přes různé komplikace uspořádali. Jednak jsem neměla dojem, že byly v minulém volební období dostatečně využity všechny možné prostředky k oslovení místních s nabídkou podílet se na proměně jejich náměstíčka, jednak mi chyběla diskuze nad projektem, v rámci které se mohly jasně definovat pro a proti různých možností a dospět k nějakému optimálnímu a vyváženému řešení. Protože co člověk, to názor.” Osloveno proto bylo například i třiatřicet SVJ a BD v okolí vnitrobloku, pozvánka na setkání se objevila na webu i Facebooku městské části, přímo na Blankytu byly vylepeny plakáty.

Na setkání byli přítomni nejenom zástupci vedení radnice a pracovníci úřadu, ale také oba architekti - autoři projektu, spolu s dendrologem, který posuzoval stav dřevin na náměstí. Prezentace a následné diskuze se účastnily více jak dvě desítky lidí, včetně několika zastupitelů, kteří si přišli vyslechnout názory místních obyvatel. Radní pro školství Michal Veselský, který se setkání také účastnil, dokonce řadu let v lokalitě žil: „V Hekrově ulici jsem 20 let bydlel a místo si rozhodně zaslouží zušlechtit. Rekonstrukce vnitrobloku u Blankytu je jednou z prvních vlaštovek v oblasti komunálního plánování a budeme usilovat, aby bylo výsledné řešení otiskem co nejširší veřejné diskuze.“

Dalším přítomným členem vedení byla také starostka Šárka Zdeňková: Podle mého názoru nejde o to, aby se projekt líbil nám, ale především lidem, kteří v daném místě žijí. To je podle mě to, co je doopravdy důležité. Chceme mít proto jistotu, že když už má dojít k tak velké změně, že s ní budou lidé v souladu. Městská část tu totiž nemá být od toho, aby si namalovala hezký projekt a proinvestovala několik desítek milionů veřejných peněz, ale aby jednala v zájmu svých občanů.”

Ze setkání si pak přítomní zástupci architektonického studia i paní místostarostka odnesli několik zajímavých podnětů k prověření. Týkaly se například nové výsadby, možného navýšení počtu parkovacích míst, údržby zeleně a komunikací nebo zamýšlených prvků pro venkovní tělocvičnu.

I když má radnice k dispozici také nesouhlasná vyjádření, byl celkově prezentovaný návrh přijat jak přítomnými, tak těmi, kteří zaslali svá vyjádření písemně, kladně. Děkuji všem, kteří mi napsali, i těm, kteří s námi strávili příjemný a podnětný večer diskuzí o budoucí podobě Blankytu. Věřím, že brzy získáme pro projekt stavební povolení a v dohledné době také finance na jeho realizaci,”  zaznělo na závěr večera poděkování od paní místostarostky Hovorkové.

Více info o rekonstrukci náměstí Blankyt ZDE.

Obr  3, obrázek se otevře v novém okněObr  4, obrázek se otevře v novém okněVytvořeno 24.3.2023 17:43:27 | přečteno 495x | Alžběta Plocová, DiS.
load