Otevřela se možnost registrace k posilovací dávce očkování

Posilovací dávka se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen. Přeočkování mohou podstoupit i ti, kteří byli v minulosti očkovaní látkami firem AstraZeneca a Johnson&Johnson, a to 6 měsíců po dokončeném očkování. Od 29. listopadu mohou osoby 60+, rizikoví a chronicky nemocní pacienti využít této možnosti již po 5 měsících.

Registrace probíhá vždy prostřednictvím Centrálního rezervačního systému.

Proč se nechat očkovat posilující dávkou?

Onemocnění covid-19 známe teprve od prosince roku 2019. I když je předmětem intenzivního zkoumání vědců celého světa, stále o něm nevíme vše. To samé platí o očkování proti tomuto onemocnění. Jak dlouho trvá ochrana po očkování a kdy je vhodné provést přeočkování, lze stanovit až po určité době sledováním očkovaných v rámci klinických studií. To platí pro všechna očkování. Obvykle je potřeba několik let, aby bylo možné nastavit co nejlepší očkovací schéma. Od zahájení očkování proti covid-19 probíhá celosvětově řada studií. Výsledky některých z nich ukazují, že přibližně po šesti měsících od ukončeného očkování dochází k poklesu účinnosti ochrany a tedy k vyšší pravděpodobnosti tzv. průlomové infekce, tedy nákazy u očkovaného jedince. Tuto pravděpodobnost navíc zvyšuje i vznik a šíření nových variant viru SARS-CoV-2, které v době vývoje očkovacích látek nebyly ještě známy a které dokáží částečně obejít ochranné mechanismy vytvořené po očkování, případně způsobit onemocnění.

Jiné studie poukazují na riziko, že ochrana po očkování rychleji klesá u starších osob nebo u lidí s oslabenou imunitou či chronickým onemocněním. Opět se nejedná o nic neobvyklého, jelikož tento jev bývá pozorován i u očkování proti jiným nemocem. Aby se zabránilo nárůstu průlomových infekcí, zejména u osob z rizikových skupin, jako jsou osoby s poruchou imunity, chronickým onemocněním či osoby vyššího věku, je vhodné u těchto skupin osob provést přeočkování, aby se jejich ochrana proti onemocnění covid-19 posílila. Tyto osoby jsou totiž poklesem ochrany proti onemocnění covid-19 ohroženy nejvíce a hlavně dříve než ostatní. Přeočkování je vhodné také pro osoby, které mohou tyto rizikové skupiny osob onemocněním covid-19 ohrozit anebo jsou ve vyšším riziku onemocnění v rámci svého zaměstnání. Jedná se například o osoby pracující ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

Využít posilovací dávky budou moci i všichni ostatní, kteří mají zájem maximálně chránit své zdraví i zdraví svých blízkých před onemocněním covid-19 a kteří byli očkování před šesti a více měsíci. Tento interval doporučila Evropské agentura pro léčivé přípravky (EMA), podpořily ho odborné společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i klinická skupina Ministerstva zdravotnictví. Své stanovisko poskytl i Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Posilovací dávka

29.11.2021 10:17:05 | přečteno 284x | Bc. Lenka Doležalová

SILVESTROVSKÁ ZÁBAVA pro seniory - ZRUŠENO