Vánoce mám rád od dětství, říká Václav Neckář

Dlouho jsem přemýšlela, s kým udělat vánoční povídání do našeho časopisu a stačila náhoda, která nám jednoduše pomohla. V Zahradě měl teď pár týdnů před Vánoci krátké zastavení Václav Neckář se svým bratrem a tak jsem si ho prostě na chvíli odchytla. Je milý, skromný a skoro působí až nesměle a hlavně, se svým bratrem Janem tvoří perfektní sehrané nejen muzikantské duo.

A jednu perličku, o které možná ani nevíte,Václav Neckář je jeden z pěti čestných občanů města Ústí nad Labem, kde dlouho žil. Skvělým můstkem k našemu milému rozhovoru byla písnička Půlnoční, která právě loni kolem Vánoc slavila obrovský úspěch.

Václave, řekl byste našim čtenářůmjak vlastně přišla Půlnoční na svět? Vím, že ji už před třemi lety nazpíval se skupinou Umakart Jaromír Švejdík..

Je to k neuvěření. Ale písnička ležela půl roku v šuplíku a čekala, až bude film Alois Nebel hotový. Byla totiž určena právě pro tenhle film. Její úspěch nás zaskočil a současně potěšil. A máte pravdu, skutečně ji nazpíval Jaromír Švejdík.  Dvacet let od sametové revoluce v roce 2009 se dodělávaly ve studiu poslední úpravy Půlnoční.

Ještě v tom roce ji návštěvníci slyšeli na vánočním koncertu Umakartu v klubovém kině Oko a to bylo všechno. Jaromír už byl v té době zaměstnán prací na filmu Alois Nebel a napadlo ho, použít píseň ve filmu jako dobový hit i když v té době ještě píseň nebyla na světě.

Líbila se vám Půlnoční hned od začátku?

Nebylo to tak jednoznačné, můj bratr Jan znal jenom Honzu Muchowa, který mu tu písničku nabídl. Když jsem si ji poslechl, přemýšlel jsem, jestli ji dokážu  zazpívat tak, aby to bylo dost přesvědčivé. Nevěděl jsem, jestli se do toho mám pustit. Přesvědčil mě brácha. Když mi řekl, že mi ji autoři ušili na tělo…no a jak to dopadlo? Rozhodli jsme se správně

Půlnoční se stala skorovánoční písničkou loňských Vánoc, udělalo vám to radost?

Byla to náhoda, že se objevila právě v čase Vánoc. Hodně jí také pomohl  videoklip, který byl k vidění na internetu a také se často objevoval v televizi a který jsme mimochodem na nádraží natočili během pár hodin…. Ta písnička má z mého pohledu krásnou energii a o tom to je.

A co energie písničkek z vašeho nového alba? Pro kterou máte vy jako zpěvák opravdu slabost?

Je zajímavé, že je to první mé album, pro které mi napsal písničky jeden autorský tým. Co se týká textů, všechny se mi moc líbí a s hudbou je to hodně podobné, ale jestli bych si měl opravdu vybrat  takovou svojí srdeční záležitost, potom je to určitě písnička  Hledal jsem Tě, Pane, což je prostě energetický tok,  výborná z mého pohledu je skladba Rybník a Tajemství. Jak už jsem ale řekl, líbí se mi celá deska.

Můžu vás ještě na závěr rozhovoru poprosit o maličký vánoční vzkaz pro naše čtenáře?

Určitě, Vánoce mám rád už od dětství a právě ten pocit něčeho kouzelného, ten v sobě mějte nejen o Vánocích, přeji všem jihoměstským klidné a pohodové vánoční svátky a zajděte na Půlnoční…

Díky za rozhovor a ať mají vaše písničky stále tu neopakovatelnou atmosféru.

Dana Foučková

Oblíbený popovýzpěvák a filmovýherec Václav Neckář se narodil  23. října1943 v Praze.  Působil jako herecký elév v Mosteckém divadle pracujících a v plzeňském divadélku Alfa.
Od roku 1966 účinkoval v divadle Rokoko, tam  jej Jiřímu Šaškovi doporučil prof. Miloš Nedbal s tím, že jde o synovce herce Eduarda Dubského.
Od roku 1968 až do roku 1970 společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou působil v pěvecké skupině Golden Kids.
Jako herce ho znáte z rolí ve filmu Jiřího MenzelaOstře sledované vlaky natočeného na motivy stejnojmenné novely Bohumila Hrabala.
Exceloval i v hlavních rolích ve filmech Skřivánci na niti a pohádce Šíleně smutná princezna.
Od 70. let natáčí a koncertuje se skupinou Bacily, tu vede jeho bratr Jan Neckář.  K jeho dvorním autorům patří již zmíněný bratr Jan Neckář a Ota Petřina, ale psali pro něho i Karel Svoboda, Petr Hapka, Petr Janda nebo Bohuslav Ondráček.
10.12.2012 14:19:08 | přečteno 2257x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu