S ředitelem ZUŠ Křtinská, panem Františkem Hlucháněm o koncertování v New Yorku

S ředitelem ZUŠ Křtinská, panem Františkem Hlucháněm, jsem se sešla přímo v základní umělecké škole. Nad nepřeberným množstvím fotografií jsme si povídali o nedávném koncertování souboru Pražská Kantiléna v New Yorku.

Pane řediteli, Kantyléna jezdí po celé Evropě, kde sbírá úspěchy a skvěle reprezentuje naše Jižní Město, Prahu a Českou republiku. V New Yorku jste ale byli poprvé. Jaké byly Vaše první dojmy po příletu?New York je úžasné, fascinující, živé a pulzující město. Pro slabší jedince možná frustrující – vše je veliké, vysoké, dlouhé, obrovské,všude plno světla, hluku, taxíků a lidí. Prostě takový Babylon.

Jestli si dobře vzpomínám, zhruba v té době řádil ve Spojených státech hurikán Sandy. Byli jste tam právě v těchto dnech nebo jste se se Sandy minuli?Hurikán zasáhl New York čtyři dny před naším koncertním turné. Po velkých rozpacích zda jet či nejet, jsem rozhodl, že odletíme. Zažili jsme opravdu mimořádný týden plný zajímavých událostí. Po Sandy v centru zůstaly pytle s odpadky, ale jinak klid. Proběhly volby prezidenta USA, zažili jsme sněhovou bouři, kdy doporučovali obyvatelům NY nevycházet a také velké oslavy Dne veteránů.

Měli jste mezi koncerty a přípravou na ně také čas navštívit nějaká zajímavá místa? NY je mega město. Má 8 milionů obyvatel. My jsme se pohybovali na poměrně malém území centra. Asi jako z Hájů po Holešovice. Pro zajímavost metro linka č.6 má 48 stanic. Takových linek je tam několik. Když jsme nezkoušeli nebo neměli koncert,tak jsme poznávali a nasávali atmosféru města. Den veteránů jsme zažili u památníku 9.11. (dvojčata). Je to zajímavé , trochu depresivní místo. Vedle jsme navštívili Wall Street. O několik stanic metra dál jsme vystoupili do jiného světa - Čínská čtvrť. Všude nápisy v rozsypaném čaji. Anglicky se stěží domluvíš. Budhistický chrám, socha Konfucia, Pagody... Přešli jsme ulici na druhou stranu a vítá nás italský restauratér a zve nás na oběd. Jsme v Little Italii. O kousek dál kolem nás prochází několik židů. Volby prezidenta v centru na Broadwayi. Všude plno světel, reklam, hluku. Někdy jsem se cítil jako ve filmu. Po ulici chodily postavy z hvězdných válek, o kousek dál hrál kluk na saxofon. Dobře. Mohl by okamžitě do Jazzklubu. Projdete se kolem Carnegi Hall a čekáte, že vyjde L.Amstrong, Přijdete do Central parku a vidíte paní krmit holuby jako v Sám doma. Když v muzeu zavřete oči, tak to začne kolem vás připomínat film Noc v muzeu. Výtahem se dostanete do 88. patra Empire State Building a čekáte, že se setkáte s King Kongem. Velký zážitek jsou divadla. Být na Broadwayi a nevidět muzikál – to nejde. Hugh Panaro jako Fantom opery byl úžasný. Herecky i pěvecky. Nechce se ani věřit, že se tento muzikál hraje 20 let skoro každý večer. Metropolitní opera 3900 míst. Vyprodáno. Nejlepší pěvci, úžasná atmosféra. Nadchlo nás také Guggenheimovo muzeum s pěti patry plnými tvorby Picassa. Muzeum umění, vše od Egypta až po Varhola. Pro autentičnost italských malířů přivezli z Itálie originál kostelík. Až teď, s odstupem času, když sedíme nad fotkami, zjišťuji, co jsme všechno zažili a viděli.

Řeknete nám, co čeká Kantilénu a další mladé umělce ze ZUŠ Křtinská v roce 2013? V nadcházejícím roce nás čeká opět hodně práce. Kantyléna už zkouší na koncerty v Německu a Makedonii. M. Novák bude koncertovat na festivalu v Dubaji, v dubnu bude koncert v Polsku a na podzim taneční kapely budou koncertovat v Německu. Čeká nás mnoho koncertů, vystoupení divadelních i tanečních v Praze i po republice.

Nabíráte do souborů také nové členy? Samozřejmě. Na nové talenty se těšíme už teď.Přijímací zkoušky do všech oborů proběhnou 3.6. až 6.6.2013 .

Co byste popřál čtenářům Klíče do nového roku? Jsem velmi rád, že mohu využít tuto možnost a touto cestou popřál všem Jihoměšťanům krásný, pokud možno pohodový rok plný zážitků. Vyberme si pro sebe jen to, co nám dělá radost. Uvědomme si, že dnes prožíváme své vzpomínky. Tak ať se nám hezky vzpomíná.

Do boxíku: Čtyřiceti členný sbor Pražská kantyléna navštívil NY ve dnech 4-11.11. Účinkoval na 2 koncertech, první v Bohemia Hall/ Beer Garden a druhý v prestižním Bohemian National Hall, kde v minulosti vystupovalo mnoho významných českých umělců, dokonce i A.Dvořák. Velký úspěch měl zejména druhý koncert, který navštívilo přes 200 diváků. Děvčata se oblékla do českých krojů a předvedla skladby A.Dvořáka, B.Smetany, B.Martinů a také české a slovenské lidové písně. V některých skladbách sbor doprovodil studentský orchestr Orange Country Youth Symphony, který zahrál i Dvořákův Slovanský tanec č. 8.

Andrea Wolfová

31.1.2013 14:42:07 | přečteno 2424x | Dana Foučková

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici