Dohledové centrum městské části Praha 11 se stále více osvědčuje v praxi

Městská část Praha 11 otevřela své Dohledové centrum v roce 2008. To, že se tento jedinečný projekt v rámci městských částí i měst vyplácí, dokládá i okamžitá reakce na vznik havárie a úniku vody v mateřské škole Donovalská tento víkend.

„V sobotu dopoledne operátor zjistil v systému při analýze dat podezřele velký odběr teplé vody. Obratem informoval ředitelku školky, která na místě společně se zaměstnanci společnosti Jihoměstská majetková zjistila, že ve sklepě prasklo potrubí. Jednalo se řádově o 0, 12 m3/20 min,“ říká na úvod starosta jedenácté městské části Dalibor Mlejnský.

„Toto je hlavní výhoda systému. Pokud dojde k havárii například v technickém podlaží mateřské, nebo základní školy, které nejsou personálu zpřístupněny, nemusí si tohoto problému nikdo všimnout i několik dnů. Pokud dojde k podobnému problému na pozemku školy, tento problém by mohl být bez povšimnutí i několik týdnů či měsíců. Takto, díky Dohledovému centru jsme havárii schopni zaregistrovat v rámci desítek minut, maximálně několika hodin,“ vysvětluje ředitel společnosti Jihoměstská majetková Rostislav Korbel.

Dohled centrum logo, obrázek se otevře v novém okněDohledové centrum MČ Praha 11 také spravuje (prostřednictvím akciové společnosti Jihoměstská majetková) v současnosti 448 kamer jihoměstského kamerového systému. Z toho 177 kamer na bytových domech, 201 na mateřských školách a 70 kamer na školách základních. „Náklady na zřízení a provoz centra se městské části rychle vracejí. Ze statistik Jihoměstské majetkové a.s. jasně vyplývá, že situace ohledně nákladů na opravy objektů před a po zavedení kamerového systému se diametrálně liší. V průměru tak do rekonstrukcí, oprav a náprav škod po vandalech městská část investuje o 2/3 méně financí, než před zavedením kamerového systému,“ doplňuje starosta Mlejnský.

Existence kamerového systému po celou dobu přináší výsledky nejen v rovině ekonomické, ale také v oblasti, která se dá jen těžko vyčíslit - při ochraně zdraví a života nájemníků. Kamerový systém je již také zcela neodmyslitelným pomocníkem při zajištění požární ochrany, a to především ve výškových domech.

Dohledové centrum na sebe od svého vzniku nabaluje nové a nové služby. „Například dálkově sledujeme a řídíme topení a teplou užitkovou vodu v osmi základních a sedmi mateřských školách. V současné době zavádíme i novou službu, díky které jsme právě tento víkend odhalili havárii vody v mateřské škole v Donovalské ulici,“ dodává na závěr Rostislav Korbel.

V Praze dne 16. 1. 2012

Andrea Wolfová
Tisková mluvčí městské části Praha 11

ikona souboruTisková zpráva

Vytvořeno 16.1.2012 11:35:15 | přečteno 2678x | Petr Kefurt
load