zpravy tiskové

Praha má nové elektropumpy. Fronty u nich zatím určitě nebudou

9. 2. 2011 auto.idnes.cz

Za letošek přibyly do českého registru aut zatím tři elektromobily. V Praze jsou pro ně připravené dvě nové zásuvky. Nával u nich asi nebude, počty elektromobilů se v ČR počítají na desítky.

Další nabíječky pro elektrovozidla otevřela v garážích pražských obchodních center Chodov a Černý Most Pražská energetika. Prvních šest měsíců bude nabíjení zdarma.

Zadarmo nabíjet své elektroauto mohou majitelé elektromobilů už od loňska v Praze třeba v Letňanech u servisu Fastbox.

Kromě dvou nabíječek v garážích pražských obchodních center Chodov a Černý Most stojí třetí stanice v centru energetického poradenství PRE. "Jejich počet se ještě do konce letošního roku několikanásobně rozroste," slibuje Petr Hulinský, předseda dozorčí rady PRE.

Nabít auto bude možné třeba v parkovacím domě Slovan mezi Hlavním nádražím a budovou Státní opery Praha přímo u magistrály nebo na parkovišti v ulici Hradební v Praze 1. Další nabíjecí stanice plánuje PRE postavit společně s městskými částmi v každém pražském obvodě, a v druhé polovině roku také na parkovištích v centru města, u sportovních areálů a na záchytných parkovištích na okraji Prahy.

"Elektrovozidla, jako jsou zejména skútry a kola, jsou v současnosti běžně dostupná, a v podstatě pro každého dosažitelná. Hodí se nejen na cesty do zaměstnání či krátké projížďky po městě, ale také k relaxaci. Jsou navíc pozitivním řešením, jak zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit hluk, což trápí Prahu stejně jako jiné evropské metropole," uvedl Petr Hulinský.

"Víme, že se přední automobilky chystají letos a zejména v dalších letech uvést na trh zcela nové modely elektromobilů. Chceme jejich majitelům v hlavním městě poskytnout dokonalý servis pro dobíjení,“ vysvětlil tiskový mluvčí PRE Petr Holubec.

Veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily fungují již například v Brně (Vaňkovka), jednu z vůbec prvních v Česku otevřeli v dubnu 2007 v Desné na Jablonecku. Po českých silnicích jezdí již několik desítek elektromobilů. Energetická společnost ČEZ nedávno oznámila, že se chystá během příštích dvou let uvést do provozu 60 až 70 elektromobilů ve spolupráci s firmou Peugeot. S automobilkou Mercedes-Benz zase navázala spolupráci v oblasti elektromobilů společnost E.ON.

Vlastní elektromobil v současnosti chystá většina automobilek včetně tuzemské Škody Auto, která chce letos v rámci testů vyjet s Octavií na elektrický pohon. Na trhu již je například italský elektromobil Tazzari, Peugeot nabídne elektromobil iON, Mercedes má elektrický Smart a Opel přijímá objednávky na model Ampera. Za celý loňský rok přibylo podle statistik Svazu dovozců automobilů do českého registru šest elektroaut, čtyři z nich jsou smarty, jak se s nimi jezdí čtěte ZDE .

Největším problémem elektromobilů je jejich dojezd, prozatím málo z nich ujede na jedno nabití výrazně víc než nějakých 100-150 kilometrů. Nabíjení navíc trvá mnohem déle než doplnění klasického paliva. Plné nabití se počítá na hodiny.

Dlouhodobě jezdí s elektroauty především nadšenci. Pro běžného uživatele jsou běžně použitelné jen pro městské pojížďky.

Samotné nabíjecí stanice dodala PRE společnost Ensto, jež má s jejich výrobou a provozem bohaté zkušenosti ze severských zemí, především z Finska a Norska. Tam jich mají lidé k dispozici stovky. Právě otevřené stanice jsou zatím vybaveny takzvaným pomalým dobíjením 230 V/16 A. PRE však v brzké době počítá s jejich modernizací, aby bylo možné rychlé dobíjení 400 V/32 A.

11.2.2011 11:13:53 | přečteno 2558x | Petr Kefurt

Marie Tvarohová: Malování jehlou
Moucha v kufru
Sociální a zdravotní komise
Karel Kekeši a Radim Linhart recitál
Finanční komise
Dětský den v KC Zahrada
XXIII. ročník SPORTOVNÍCH HER SENIORŮ A HANDICAPOVANÝCH OBČANŮ
Roman Horký a Kamelot
Sobotní výtvarná dílna
Kino klub Zahrada – Až zařve lev – Jihoměstská premiéra
28. zasedání členů Zastupitelstva MČ Praha 11
Street Festival Battle Breaking & All Style 2022
Pohadlo aneb Pohádkové kukadlo – Fridolín se hledá
Jedenáctky: Anna Kolingerová trio
Nedělní pohádka pro děti: Patálie pana Paka
Kino klub Zahrada – Mimořádná událost
Pocta Boženě Němcové
Komise pro kulturu a spolky
Kytary na Chodovské tvrzi
Umění je abstrakce
Luca Ciarla Solorkestra (Itálie)
Umění je abstrakce
Grilování bez hranic VIII.
Divadlo Na Jezerce: Manželské vraždění
Divadlo Na Jezerce: Práskni do bot
Divadlo Na Jezerce: Pánský klub
RIDE FOR SKATEPARK