zpravy tiskové

Slavnostní odhalení Památníku svobody na Jižním Městě

Ve středu 29. září 2010 v 16 hod. bude v Parku u Chodovské tvrze slavnostně odhalen Památník svobody. Památník je kompozičně sestaven ze tří objektů, které mají znázorňovat v obecné rovině vizi 19., 20. a 21. století. Každý objekt je doplněn textem k dané historické epoše české země. Jeho autorem je akademický sochař Josef Vajce.

„Celkové náklady na vybudování památníku činí 1,2 milionu korun. Hlavní město přispělo částkou 800 tisíc korun, ostatní hradí městská část Praha 11,“ říká starosta jedenácté městské části Dalibor Mlejnský. S nápadem vystavět tento pomník přišli zástupci Asociace nositelů legionářských tradic, mezi jejíž cíle mimo jiné patří šířit povědomí o historii legionářského hnutí, o bojovnících za svobodu ČR a válečných veteránech II. světové války, jakož i o všech, kteří přispěli ke svobodě ČR a jejímu demokratickému vývoji. Toto občanské sdružení se mimo jiné zasloužilo o vznik Pomníku Operace Anthropoid v Praze 8.
Slavnostního zahájení se zúčastní nejen zástupci městské části, ale také autor pomníku a zástupci Asociace nositelů legionářských tradic.

Doplňující informace k památníku:

Památník svobody
Památník je symbolem dějinné cesty Čechů a českého státu. Nachází se v městské části Prahy, v níž se ve 20. století setkali lidé z různých míst metropole a republiky, aby zde společně žili. V sousedství dokladů zdejší staré historie i současnosti. A v blízkém sousedství archivů, kde se shromažďuje paměť národa, státu a hlavního města.
Kompozice tří objektů je sochařskou vizí tří posledních století, včetně současného. Připomíná dějinné doteky v jim vlastních dramatech a nadějích, cesty a proměny národa a státu.

Objekt vpravo - 19. století:
Období soustředěného úsilí národa o kulturní a politickou svébytnost
Kvádr pravého objektu vyjadřuje oblými i nepravidelnými úseky protipóly století, určitý poklid, společenskou noblesu jedněch a sociální otřesy, dotýkající se tak mnohých. Období, v němž vrcholilo obrození, a sílil pocit vědomí vlastního národa. Vše v rámci podunajské monarchie, ale v kontextu s děním v Evropě, které české myšlení a obzory rozšiřovalo.

Objekt vlevo - 20. století:
Dosažení státu a dovršení proměny v moderní evropský národ
Češi získali samostatný stát spolu se Slováky a s národnostními menšinami. Prožili peripetie jeho vývoje, proměny jeho hranic a obyvatelstva v kontextu se soupeřením imperií a jejich ideologií, se dvěma obludnými světovými válkami, včetně vynuceného protektorátu a závislosti na velmocích. Dnes představují moderní evropský národ ve vlastním státě.
Rozryté hrany levého objektu připomínají světové války s jejich surovostí a krutostí na válečných frontách i v zázemí, rozpad podunajské monarchie, zvůli totalitních ideologií a jejich perzekuci politických a názorových odpůrců, popravy a „pracovní“ koncentrační tábory, hrůzy holocaustu. Češi se podíleli snad na většině hlavního dění století, především v Evropě. Ve vědě, v kultuře, v ozbrojených a záchranných složkách, ve sportu i jinak, organizovaně nebo individuálně, veřejně nebo utajeně. Usilovali, mýlili se, podléhali, vzdorovali a umírali, ale ti nejlepší dopomáhali k vítězství nového a také vítězili.

Monument uprostřed - 21. století:
Století velké naděje
Spolu s nadějí na nový život chce Česká republika, stát, ustavený na vizích demokracie a svobody v přítomnosti i v budoucnosti, pomáhat boji za tyto hodnoty. Aby měl každý člověk na planetě naději vzít život do svých rukou.
Buďme odpovědni ke svému národu i sami k sobě, ať oběti zneuznaných, týraných a padlých v minulých stoletích nejsou zbytečné!
Monument se netyčí v přímých liniích, vždyť život neběží po přímkách a Česká republika není a nikdy nebude výlučným ostrovem ve Vesmíru. Památník vrcholí kulovým tvarem symbolizujícím naději budoucna.

V Praze dne 24. 9. 2010

Andrea Wolfová
Tisková mluvčí městské části Praha 11
Ocelíkova 672/1, 149 41 Praha 11