Jedenáctá městská část má živý eskalátor

Praha 11 vyřešila dlouhodobě opravovaný pás jezdících schodů ve stanici metra Háje velmi kuriózně - živým eskalátorem. Na konečné stanici trasy C stojí každý den od sedmé ranní až do 20 hodin dva muži, kteří pomáhají maminkám s kočárky, seniorům a imobilním lidem.

Třicet čtyři schodů vyběhnou Robert Szabo (34) a Pavel Stašák (25) i tisíckrát za den. Většina obyvatel Jižního Města si tuto službu chválí, ale najdou se i tací, kteří pány využívají na nošení nákupu.

„Jsme tady třináct hodin denně už od letošního 1. září. Lidé jsou rádi, že jim pomáháme, ale najdou se třeba i takoví, kteří nám vynadají, že tady jen stojíme a oni mají těžkou tašku. Informační cedule s tím, že jsme služba jen pro maminky s kočárky, seniory a nemohoucí, je umístěna u druhého východu, kam samozřejmě nikdo nechodí. Takže od nás někdy požadují i nošení igelitek. Někteří starší jsou navíc nedůvěřiví. Jedna paní na mě dokonce křičela, že ji chci okrást, že jí tu tašku už určitě nevrátím,“ vypráví své zážitky zaměstnanec bezpečnostní agentury Robert.

Tuto mimořádnou službu obyvatelům Prahy 11 zajistil starosta městské části Dalibor Mlejnský (ODS) na dobu, než bude eskalátor na druhé straně výstupu z metra opraven. „Dopravní podnik předpokládá ukončení prací na výstavbě výtahu a výměně pohyblivých schodů k 11. únoru 2011, tedy o 42 dnů dříve, než bylo původně plánováno,“ řekla deníku Právo mluvčí DP Ilona Vysoudilová.

Někteří lidé, kterých tu podle posledních dat ze sčítání cestujících denně projde průměrně 27 000, se mladíkům chtějí odvděčit i sami. „Lidi jsou už naučení, takže na nás zamávají a počkají dole, než obsloužíme jiné. I když už jsem taky dostal vynadáno, že nepomůžu paní s nákupem a nosím mladé slečně kufr. Ale zase taková starší paní mi donesla moravské koláčky. Jednou jsem dostal za pomoc i domácí bagetu,“ pochvaluje si druhý z pomocníků Pavel.

Jediného, čeho se obávají, je kromě protivných cestujících zima, kterou ve stanici umocňuje silný, studený vítr. „Někdy je tady taková zima, že se to nedá vydržet. Už jsem si připravil termo prádlo,“ svěřuje se Robert.

Dopravní podnik předpokládá ukončení prací na výměně pohyblivých schodů k 11. únoru Ilona Vysoudilová, mluvčí DP.


V Praze dne 4. 11. 2010
Stáňa Seďová
Právo - Praha

Vytvořeno 4.11.2010 14:34:45 | přečteno 3152x | Petr Kefurt
load