O sečení trávy i radost dětí na Jižním Městě se stará stádo ovcí a koz

Stádo ovcí a koz uprostřed největšího sídliště v republice? Ne, nejedná se o žert. I takový obrázek se Vám může naskytnout při procházce Jižním Městem.

Tento ojedinělý projekt odstartovala radnice jedenácté městské části už před třemi lety, kdy pořídila základ stáda. (Podobná stáda si ale čím dál častěji pořizují i v jiných velkých evropských městech - např. v Turíně.) Z části jako způsob regulace porostu zejména na okraji chráněného území Milíčovský les, z části jako atrakci pro děti. „Ekologické stádo je zároveň součástí programu ekologické výchovy dětí na Jižním Městě,“ říká starosta Dalibor Mlejnský. Třicetihlavé stádo ovcí a koz má také k dispozici MHMP, který je používá na spásání např. Prokopského údolí a jiných chráněných území.

Zvířata jsou ustájena v Milíčovském statku, ale k vidění jsou i na dalších místech, kde není vhodné používat na údržbu zeleně mechanizaci, či na různých ekologicko-výchovných akcích pro děti i širokou veřejnost. „Například dnes v rámci 11ti dnů Prahy 11 pořádáme Den přírody, kde bude i vedle jiných aktivit ohradník s ovcemi a návštěvníkům mimo jiné ukážeme střiž ovcí,“ vysvětluje místostarotstka jedenácté městské části Eva Štampachová. Na Dni přírody v Centrálním parku u stanice metra Opatov dnes městská část představí také ukázky výcviku vodících psů, vazeb květin, práci řezbářů, nejistí houbaři si mohou nechat poradit v mykologické poradně a kromě dalších aktivit spojených s ekologií a přírodou bude připraven i zábavní a sportovní program pro děti.

Tisková zpráva ke stažení: ikona souboruTZ ekologické stádo Jižního Města

Vytvořeno 15.9.2009 8:52:40 | přečteno 3046x | Petr Krtička
load