zpravy tiskové

Úly nad pražským obchodním centrem

21.5.2012 Zemědělec Strana 5 Publicistika

Oldřich Přibík

Praha se stala třetí světovou metropolí, která se může po New Yorku a Londýně pyšnit včelími úly na střeše obchodního centra. Ty byly představeny za účasti novinářů a zástupců Českého svazu včelařů v obchodním cenrtu v Praze na Chodově v závěru druhého květnového týdne v rámci propagační akce s názvem Bez medu to nejde. Slavnostního zprovoznění nové pražské „včelnice“ byl přítomen předseda svazu včelařů Václav Švamberk, ředitelka Centra Chodov Marcela Hrdličková a také zpěvačka Heidi Janků, která včelařské propagační akce dlouhodobě podporuje

„Med je prvním z vedlejších produktů včelařství, protože ze společenského hlediska je nejdůležitější opylovací činnost včel, která svou hodnotou několikanásobně převyšuje hodnotu včelích produktů, jež od nich získáváme,“ uvedl předseda svazu před slavnostním přestřižením pásky nové včelařské expozice. Kromě samotných úlů jsou totiž pro návštěvníky obchodního centra připraveny na velkých barevných tabulích základní informace o včelách jako druhu, o jejich činnosti a významu včel pro člověka a krajinu. Kromě toho si mohou prohlédnout také ukázky včelařských nástrojů i včelích produktů.

O tři včelstva od chovatele z Horních Břežan, jejichž činnost mohou návštěvníci sledovat přes skleněnou stěnu, se bude starat první pražský včelařský kroužek Vyšehradští včelaříci, který vznikl před třemi roky. Pro mladé včelaře to bude v pořadí již třetí pražské stanoviště se včelími úly. Po Jedličkově ústavu na Vyšehradě a Botanické zahradě v Troji tak budou moci včelařit i na střeše obchodního centra Chodov. Za úspěchem obnovení zájmu pražské mládeže o včelaření stojí zakladatel kroužku a vedoucí Vyšehradských včelaříků Jiří Cafourek.

„Hodně lidí bylo přesvědčeno, že v Praze nelze chovat včely, a nevěřili nám, že je možné v Praze založit kroužek mladých včelařů. Dokázali jsme oboje,“ uvedl na tiskové konferenci Cafourek. Podle dostupných informací v současné době působí na území metropole 422 včelařů, 15 včelařských organizací a čtyři včelařské kroužky pro mládež.

„Nápad mít tady včelí úly jsme přijali s nadšením. Při realizaci jsme se dozvěděli od včelařů tolik zajímavostí o včelách, že nás to všechny obohatilo o další vědomosti. Úly jsou za sklem, a tak dění kolem nich mohou návštěvníci bezpečně sledovat. Je to náš příspěvek k názorné přírodopisné výchově,“ uvedla ředitelka obchodního centra.

Podle tajemníka svazu Rudolfa Pelešky, který instalaci úlů v chodovském centru spoluorganizoval, se o tom, jak se na novém stanovišti včelám daří, budou moci přesvědčit návštěvníci již za několik týdnů při prvním vytáčení medu, které bude stejně jako samotný čerstvý med součástí propagačního projektu Bez medu to nejde.

Obavy z toho, že by včely v okolí centra nenašly dostatek pastvy, Peleška vyvrací stejně tak jako možnost kontaminace medu případnými cizorodými látkami z relativně rušného pražského prostředí. „Předpokládáme, že pastvy tady budou mít včely dostatek. Na jihu jsou pozemky oseté řepkou a blízko je poměrně rozsáhlý komplex lučních a lesních porostů o rozloze několika čtverečních kilometrů, takže by tato včelstva neměla mít problém s pastvou. Navíc jsou v dobré kondici a před hlavní snůškou v plném rozvoji. Pokud jde o eventuální znečištění medu, tak rozhodně nepřipadá v úvahu, protože ani podstatně více znečištěné prostředí na Ostravsku se podle odborných analýz na kvalitě tamějšího medu neprojevilo,“ řekl Peleška.

„Nejsem včelařka, ale mám ráda med. Před lety jsem zpívala na akci, kterou pořádali včelaři v Lysé nad Labem, a od té doby se ráda účastním jejich propagačních akcí, které patří do programu Bez medu to nejde,“ uvedla Heidi Janků, která spolu s ředitelkou obchodního centra a předsedou včelařského svazu přestřihnutím pásky zahájila včelařský provoz na Chodově.

23.5.2012 17:20:43 | přečteno 2210x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu