zpravy tiskové

Tyson v Praze předvedl -dynamit-

26.3.2011 Sport strana 11 Box

FRANTIŠEK PRACHAŘ

Jak slavný boxer omládl během dvou soukromých tréninků

Užíval si každý pohyb a bylo vidět, že v něm stále dřímá síla dynamitu a zvíře, jak ho dříve všichni přezdívali. Legendární boxer Mike Tyson se během návštěvy Česka konečně dostal k tomu, co je mu nejbližší. Včera vedl dva tréninky pro VIP klientelu v klubu Pražský rohovník na Opatově, které deník Sport exkluzivně sledoval.

PRAHA - Přední, zadní, rychlý úhyb o devadesát stupňů, hák. Mike Tyson předvádí dril, díky němuž se v dobách největší slávy dostal těsně k soupeři a pak na něj vysypal smrtící sprchu úderů. Vyhrál tak mnoho zápasů. Když v rámci dvou tréninků pro soukromou klientelu ukáže své typické pohyby, sklidí mnohokrát potlesk. Následně se jeho svěřenci, kteří si za trénink s ikonou boxu zaplatili 10 tisíc korun, pustí do napodobování svého idolu.

Přehlídka umění bývalého boxerského mistra světa v těžké váze má stylovou kulisu pražského sídliště Jižní město. Tamní Klub Pražský rohovník na Opatově je stylová boxérna, která zapadá do drsného koloritu okolí. Nachází se ve staré zástavně bývalého centra kultury, okna jsou oprýskaná jako u starých paneláků, ale uvnitř je vše čisté a září novotou. Na stěně visí plakáty největšího šampiona všech dob Muhammada Aliho a dalších legend. Včetně Mika Tysona.

Muž v bílém triku, černých teplácích a bílých teniskách poskakuje po tělocvičně s nebývalým elánem. Každý z tréninků trvá kolem hodiny a jde i o společenskou akci, jejímž středem je právě 44letý šampion ve výslužbě.

„Pamatujte, že trénink je nejdůležitější. Pokud nezvládnete přípravu, je zbytečné mít zápas, protože tam je vše na vás. Zápas ukončujete vy,“ říká svěřencům, mezi nimiž jsou i známé tváře.

Nechybí známý boxerský kouč Rostislav Osička či jeho trenérský kolega Michal Soukup, jenž se staral o hvězdu Rudolfa Kraje. Ve skupině je rovněž jeho hostitel Ladislav Kutil a bývalý mistr republiky Pavel Dostál. Podívat se přijeli i bývalý ministr obrany Martin Barták či poslanec Petr Hulinský. Zbytek jsou obdivovatelé, z nichž má jeden Tysona dokonce vytetovaného na rameni.

Učitel všem hned na začátku vysvětluje princip posilování krčních svalů, které po něm převzali boxeři na celém světě. V tělocvičně je ve svém živlu. Raduje se z každé maličkosti, která se povede jeho svěřencům, užívá si každý pohyb. Občas nadšeně pobíhá jako přerostlé dítě, které dostalo novou hračku. Při boxu je dokonale uvolněný.

I přes image bývalého bouřliváka nemá zbytečné řeči. Rozhodně nikomu nevysvětluje, jak ukousnout soupeři kus ucha, čímž se „proslavil“ v roce 1997 během zápasu s Evanderem Holyfiedem, když byl jeho život plný skandálů a drog. Jakmile něco řekne, boxeři hltají každé slovo.

„Posilujte krk. Hlava musí mít pevnou základnu, aby ustála úder. Když jsem boxoval, měl jsem obvod krku padesát centimetrů,“ zní jedna z jeho rad. Pak přichází na řadu i hlubší myšlenky. „Box je z deseti procent o síle a z devadesáti o hlavě. Zápasit může kdokoliv, ale vyhrát může jen někdo. Pamatujte, že nejdříve musíte zničit soupeřovu mysl, pak jeho tělo. Já vždycky porazil jejich ducha a pak mohli mít třeba tři metry, ale neměli na mě,“ líčí zapáleně svou taktiku.

Teorii vždy doplní malou ukázkou. Při ní je dokonale vidět, kdo je na návštěvě Česka. Z každého pohybu jde respekt. Tyson dává každým pohybem najevo, že je stále chlap s dynamitem v pěstích, který se hýbe jako šelma.

„Mikova přednost byla vždy v bleskovém přískoku soupeři, což jsme všichni mohli vidět,“ těší Osičku. „Měl skvělou práci nohou, byl zážitek si s ním zatrénovat,“ dodává trenér a vášnivý malíř, který ikoně boxu namaloval dva obrazy. Trénink není fyzicky náročný, zčásti jde o formální společenskou akci, ale vše má spád. Po stínovém boxu před zrcadlem a několika cvičeních míří boxeři na pytel, nakonec posilují břicho a pak míří do ringu, kde je Tyson nevybízí k souboji, ale ke společnému focení. Vzniká skupinka, která se bude do konce života chlubit tím, že trénovala s jedním z nejlepších boxerů historie.

ČTVRTEK návštěva deníku Sport, galavečer bojovníků Heroes Gate 3, VIP party
PÁTEK vede dva soukromé tréninky v klubu Pražský rohovník na Opatově (12-15 hodin)
SOBOTA prohlídka Prahy
NEDĚLE odlet do Las Vegas

10 Tolik tisíc korun stál každého zájemce soukromý trénink s Mikem Tysonem. Celkem se ve dvou skupinách sešlo 40 lidí.

28.3.2011 18:24:31 | přečteno 3358x | Petr Kefurt

Melodie filmového plátna
Kino klub Zahrada – Přes hranici
KOMENTOVANÁ VYCHÁZKA pro seniory: Předvánoční vycházka po Žižkovu